Опасни ли са за здравето пластмасовите бутилки и опаковки за храни? Кои са най-популярните типове и какво означават символите по тях? Според вложения материал пластмасовите изделия са седем основни типа, маркирани с цифрите от 1 до 7, разположени в триъгълник. Тези символи, освен друго, показват, че опаковката подлежи на рециклиране. Гледайте за тях, защото те са и гаранция, че конкретният продукт е минал всички тестове за безопасност.
За четири от тези категории пластмасови изделия се твърди, че може да са опасни.
Полиетиленът (означаван с цифрата 1) е най-масово използваната пластмаса. От нея се правят например бутилките за вода и безалкохолни напитки. Внимание: те са предназначени за еднократна употреба!
Мнозина у нас използват по няколко пъти такива бутилки – особено по чешмите с минерална вода или за да съхраняват в бита различни течности – от мляко до ракия. Тези бутилки обаче не трябва да се употребяват многократно, в противен случай се смята, че могат да отделят тежки метали и вещества, влияещи на хормоналния баланс на човека, особено при нагряване и пряка слънчева светлина.
При това пластмасата, от която са направени, лесно задържа бактерии и миризми. Формата на бутилките пък обикновено не позволява качествено измиване.
Поливинил хлоридът (известен повече като ПВЦ, отбелязван с цифрата 3). Той не се използва за опаковки на храни, а за производството на дограми, подови настилки, тръби и пр.
Полистирен (отбелязван с цифрата 6) се използва за производство на чашки за кафе за еднократна употреба, кутии за храна за вкъщи, кофички за кисело мляко. Този материал принципно не е опасен, но – внимание – не трябва да бъде нагряван, защото при висока температура става токсичен. Когато се нагрява, полистиренът изпуска в храната стирен, а той се смята за канцероген.
В категорията „други пластмаси” (цифра 7) има продукти, които отделят изключително малки количества бисфеноли. Това са вещества, които имат действие, подобно на женския полов хормони естроген.
От 2011 г. в ЕС е забранено пластмасовите шишета за хранене на бебета да съдържат бисфеноли. На тях трябва да има надпис BPA free (без бисфенол).
Все още няма коментари