Независимо че според календара вече е късна есен, използвайте хубавото време, за да се погрижите за дръвчетата и да свършите това, което не сте успели досега:
♦ Прекопайте почвата около дръвчетата (14-18 см) възможно по-дълбоко, за да унищожите зимуващите там стадии на плодовите оси, черешовата муха, лешниковия, кестеновия и ягодовия хоботник, малиновия бръмбар и др.
♦ С обработката на почвата се постарайте да закопаете по-дълбоко (ако предварително не сте ги отстранили) окапалите листа, в които презимуват причинителите на болестите струпясване, червени листни петна по сливата, антракноза и бактериоза по ореха, ръжда и листни петна по ягодата, както и зимуващите под тях крушова бълха, крушова дървеница и др.
♦ Едновременно с резитбата за формиране на короните направете и т. нар. оздравителни резитби. Целта е да се отстраняват всички изсъхнали, закържавели и нападнати от болести и неприятели части на дърветата.
♦ Останалите по дърветата мумифицирани плодове трябва да се съберат и унищожат, тъй като в тях зимуват причинителите на кафявото гниене, бадемовият семеяд, хоботниците и други вредители.
♦ Остържете, съберете и изгорете старата напукана кора на ствола и дебелите клони. По този начин се унищожават зимуващите гъсеници на плодовите червеи.