Кестените са широко разпространени в кухнята на много култури, най-вече в няколко азиатски държави - Китай, Япония и Корея, както и в някои европейски страни. Те са култивирани в продължение на 6000 години в Китай и 3000 години на територията на Европа. Кестените, за разлика от другите ядки и семена, имат ниско съдържание на калории и мазнини. За сметка на това са богати на минерали, витамини и фитонутриенти. При кестените особено високо е съдържанието на витамин С, почти колкото при лимоните, което ги прави отличен и вкусен избор за укрепване на имунитета.
Супа
ПРОДУКТИ: 1 кг кестени, бялата част от 4 стръка праз, 2 л пилешки бульон, 200 мл прясно мляко, 2 с. л. краве масло, 2 с. л. зехтин, 4 стръка мащерка, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Кестените се измиват, цепват се на кръстче и се варят във вода около 20 минути. Изваждат се и докато са още топли, се обелват. Маслото и зехтинът се загряват и в тях се запържва наситненият праз. Добавят се кестените. След минута-две се налива бульонът и се ароматизира с мащерката. Готви се на умерен огън около 45 минути. След това се пасира заедно с млякото. Ако супата е прекалено гъста, се налива още бульон или вода. Овкусява се със сол и черен пипер. Разбърква се и се сервира.
Свинска плешка
ПРОДУКТИ: 2 кг обезкостена свинска плешка, 700 г тиква „Цигулка” (или сладки картофи), 500 г кестени, 500 мл пилешки бульон, 100 мл бяло вино, 5 скилидки чесън, 1 глава лук, 3 стръка мащерка, 1–2 с. л. царевично нишесте, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Месото се овкусява със сол и черен пипер. Запържва се много добре от всички страни, докато се карамелизира. Слагат се наситнените лук и чесън. Наливат се бульонът и виното, добавя се мащерката. Похлупва се и се готви на слаб огън за 2 часа и 30 минути. Кестените се цепват и се попарват в кипяща вода за няколко минути. Обелват се. Тиквата се почиства и се нарязва на кубчета. Кестените и тиквата се слагат в съда с месото. Похлупва се и се готви още 30 минути. Всички продукти се изваждат в чиния, а сосът се сгъстява с нишестето, разтворено в малко студена вода. Връщат се тиквата и кестените. Месото се разделя на порции. Ястието може да се сервира в плато или в индивидуални чинии.
Пилешки бутчета с пюре
ПРОДУКТИ: 800 г пилешки бутчета, 4 с. л. олио, сол и черен пипер на вкус, 50 мл прясно мляко, 300 г тиквички, 1 глава лук, 1 кубче зеленчуков бульон, 150 г печурки, 200 г кестени, олио за пържене, брашно и галета за паниране, 6–7 стръка магданоз.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Бутчетата се осоляват и се овалват в предварително смесени брашно и галета. Пържат се в сгорещеното олио 4–5 минути до златисто. Слагат се върху чиния с кухненска хартия, за да се отцеди мазнината. Тиквичките, лукът, гъбите и кестените се режат на едри кубчета и се варят около 10 минути. Добавя се разтвореният в млякото и 100 мл вода бульон и всичко се пюрира (пюрето трябва да е с рядка консистенция, като на кремсупа). Бутчетата се слагат в тенджерка или дълбок тиган и врят в пюрето на тих огън около 5–6 минути (докато се сгъсти). Ястието се сервира поръсено с накълцания магданоз.
Шоколадов кекс
ПРОДУКТИ: 200 г черен шоколад, 6 яйца, 120 г краве масло (на стайна температура), 160 г пудра захар, 500 г кестени, 1 есенция ром, краве масло за намазване, брашно за поръсване.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Кестените се цепват с малко ножче на кръст в горната част. Пекат се в загрята на 180 градуса фурна за 30 минути, като периодично се разбъркват. Белят се, докато са още топли. След това се смилат в блендер. Яйцата се разделят на жълтъци и белтъци. Жълтъците се разбиват добре и към тях се налива разтопеният и леко охладен шоколад. Маслото и 100 г от захарта се разбиват, докато побелеят. Смесват се с жълтъците, разбива се много добре, прибавят се кестените и есенцията ром. Белтъците се разбиват на сняг с останалата захар и внимателно се разбъркват с кестеновата смес. Форма за кекс с дупка в средата (диаметър 23 см) се маже с масло и се поръсва с брашно. Сладкишът се пече около 30 минути в загрята на 180 градуса фурна, като се проверява с дървено шишче или клечка за зъби.
Все още няма коментари