Бюджетът на страната за 2016 г. е приет. В него е видно какъв е бюджетът на Държавното обществено осигуряване (ДОО). За пенсиите нищо ново и удовлетворяващо няма. Предвижда се от 01.07 2016 г. пенсиите да се увеличат по швейцарското правило с 2,5% (сбор от 50% от ръста на средния осигурителен доход и 50% на инфлацията). Вижда се, че “пицата”, която се дава на пенсионерите, по думите на г-н С. Дянков, и през 2016 г. ще е постна.
Така ще е, докато пенсиите се увеличават по швейцарското правило и в бюджета не се предвижда преизчисляване, докато не се намери българско правило. Швейцарското никога няма да реши проблемите на старите пенсии, особено на пенсиите до 180-200 лв. То може да е златно, но за европейските страни, за Швейцария, където пенсиите са 10 пъти по-големи от нашите. Освен това то у нас е побългарено. Нарушава се принципът на равнопоставеност. Затова първо трябва да се осъвременят старите пенсии по осигурителния доход за предходната година и след това да се увеличат по швейцарското правило. Това обаче не се прави от Надзорния съвет на НОИ. Преизчисляването, което стана от 01.10.2008 г., не решава въпроса за увеличаване на пенсиите. Тогава не получиха увеличаване около 1 милион пенсионери.
Като се обсъждаше пенсионната реформа, социалният министър Ивайло Калфин посочваше, че швейцарското правило може да отпадне, като се увеличи коефициентът на трудовия стаж от 1,1% на 1,2%, като стигне до 1,5%. Известно е, че този коефициент в европейските страни е от 1,5 до 2,5%. В приетия закон за изменение и допълнение на КСО в края на 2010 г. е посочено, че коефициентът от 1,1% през 2017 г. ще стане 1,2%. Видно е, че от 2017 г. се явява нова формула за увеличаване на пенсиите, че социалният министър Ивайло Калфин ще запрати на “майната му” швейцарското правило. Пенсиите по новата формула ще се преизчисляват ежегодно от 1 юли на всяка календарна година. Ясно е - швейцарското правило от 2017 г. отпада.
По много поводи пенсионерите ни се делят на “бедни” и “богати”. Кои са “бедни” или “богати”, е много относително, но разпределението е факт. Знае се как се определя кои пенсионери да получат коледни или великденски добавки. Ето тук е нарушена една социална справедливост. Коледа е в края на годината. Вместо добавка за Коледа, за Нова година на всички пенсионери да се даде тринадесета пенсия (без тези, които имат тавана, е мое предложение). Мнението ми е тринадесетата пенсия да е средната за годината.
Иван ЗВЕНОВ, Варна
Предложение
За пенсиите е необходимо българско, а не швейцарско правило!
1 коментара
Снимка Иван Григоров