Българинът пълни хладилника за 120 лв. на месец. Това сочат официалните данни на НСИ. Според тях харчим с 35 лв. повече спрямо същия месец за миналата година. Проверка на „Телеграф“ обаче установи, че реалната цифра е двойно по-голяма.
По-високата сметка за храни е вследствие на скока на цените на тока, газа и горивата, което наду и производствените разходи, както и за логистика на продуктите. През май 2021 г. за закупуване на основните продукти от потребителската кошница са били необходими около 80 лева. Според данните на статистиката средното месечно потребление на хляб и тестени изделия има лек спад и е в рамките на 6,4 килограма на човек. В момента цената на най-масовия хляб е 2,90 лева за кило, което означава, че месечно за насъщния отиват 18,56 лева, а преди година той ни е струвал 10,88 лева при цена от 1,70 лева за кило. Консумацията на месо е около 3,20 кг месечно на човек. За изчислението е взета за база цената на свинското, което масово се купува у нас. Преди година средно за кило са се плащали 8 лева, а тази година цената му скача на 9 лева. Така за месечното ни потребление на пържоли отиват 28,50 лева, а миналата година сме харчили с 3 лева по-малко. По-скъпи са вече и колбасите, като за тях даваме около 13 лева месечно, а преди година сме харчили 9 лева. От 7 на 10 лева е скочила и цената на сиренето, а яйцата са поскъпнали с 0,10 лева и вече се продават по 0,30 лева за брой. Оказва се, че месечно ни трябват най-малко 14 броя и даваме за тях 4,20 лева, а преди година те са ни стрували 2,80 лева. С 35 на сто е поскъпнало маслото и вече пакетче от 125 г струва 2,62 лева, а преди година е било по 1,94 лева. Немските масла, които са едни от най-търсените у нас, вече струват 8 лева за опаковка от 250 г, а миналата година се продаваха по 5 лева. Драстично е скочила и цената на олиото спрямо миналата година. В момента слънчогледовата мазнина се продава средно за 5,20 лева за литър, а преди година е струвала с 2 лева по-малко, или по 3,20 лева.
Скъпите зеленчуци също се отразяват драстично върху сметката за хранителни продукти. На годишна база скокът при зарзавата е с над 47 на сто, или 6,55 лева. При изчислението са сравнени цените на зеле, моркови, лук, салати, червени чушки, домати от оранжерия и вносни, както и бг краставици и такива от чужбина. Ако преди година за покупката на тези зеленчуци по 1 килограм са ни стигали 14 лева, то тази година сумата набъбна на 20,41 лева. Причината е, че при всичките продукти има увеличение на годишна база.