Безработицата и липсата на икономика в България накара цели региони да търсят алтернативи за прехранване. През есента традиционно жителите от Родопския край и Северозападна България се препитават от събиране на гъби. „Час Пик” научи обаче, че напоследък са се появили особняци, които също обикалят горите, но не търсят зеленчука, а извънземни камъни.
Странникът
„Викаме им ловци на метеорити. В нашия край напоследък станаха доста“, разказа Стефан И., наш читател от Доспат. Човекът описа, че
този тип иманяри са въоръжени с металотърсачи и подвижни мини-лаборатории, в които имали специална чувствителна техника. С нейна помощ те гледали радиационния фон на камъните. Ако той е по-висок, то вероятността късчето да е паднало от Космоса нараствала.
„Срещнах един в гората. Питам го какво прави, а той ми отвръща - „Чувал ли си песента „Камъните падат, падат от небето“, това е нашия химн”, разказва Стефан за срещата си с един търсач на извънземни скали.
Странникът му разказал, че следи информационни емисии на НАСА и ходи на обход след всяко съобщение за възможен метеоритен дъжд. В Странджа също падали страхотни находки.
Джакпот
„За вас атмосферата може да е добро нещо, че дава въздух, но за нас е лошо. Защото когато скалните отломки падат, те изгарят в нея и за нас няма пари“, обяснил още иманярят.
Извън шегите той разкрил още, че цената на метеоритите варира, както стойността на златото или петрола на световните борси. Всичко зависело от пазара. Ако находката представлява рядък образец, то някои западни университети плащали между 300 и 4000 долара за 1 грам. Другият пазар на извънземните камъни били търговете в Интернет. Там цената тръгва от 10 $ за грам.
„Този ми се похвали, че имал две находки до сега. Едната продал за 7000 долара на един колекционер от Америка. Другата я купил руснак, който му броил за метеорита 15 000 долара“, не може да се начуди гъбарят Стефан.
Комети и астероиди
Повечето метеорити, които падат в България са части от астероиди и комети, които пътуват из космоса. Ловци на метеорити обясняват, че най-скъпи са парчета, откъснати от планетите или техни спътници. При сблъсък между дадена планета и астероид в Космоса се изхвърля голямо количество материал. Той лети в междупланетното пространство и когато е привлечен от гравитацията на Земята пада някъде. Наскоро на таен търг е изтъргувано 100 грама парче от Марс за баснословните 100 000 долара.
Лукс
„Най-скъпи са метеоритите от Марс и Луната, които на грам са десетки пъти над цената на златото. Зная, за един лунен камък от 2 кг, който бе продаден за 330 000 долара“, коментира Емил Толев, който има хоби да рови за редки камъни.
Толев обясни, че по принцип е трудно да се установи, дали един камък е паднал от космоса. Обикновено отвън те са червеникави или странно обгорени. Има отломки, които имат в себе си желязо и приличат на разтопен метал. По думите му трети вид метеорити пък били много скъпи и грам от тях се търгува за 100 долара. „Те се наричат каменно-железни. Има образци, които са полупрозрачни, а в тях човек може да види като на витрина вградени много лъскави метали и неописуемо красиви кристали“, разказа Емил Толев.
Иначе най-разпространени били каменните метеорити, които идвали от големия астероиден пояс, разположен между Червената планета и Юпитер. Освен олигарси за тях наддавали и най-богатите университети в света. Те давали мило и драго, защото изследването на извънземните скали помага да се установи как се е формирала Слънчевата система.
Все още няма коментари