Внeсен случай на холера бе регистриран в България преди дни. Става въпрос за 23-годишен индийски гражданин, живеещ у нас, който в периода между 13 август и 2 септември е бил в Ню Делхи, Индия, съобщиха от Министерство на здравеопазването.
За потвърдения случай докладва Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ). Пациентът заболява на 3 септември поради остра диария, без проява на други оплаквания. Извършено е лабораторно изследване, което впоследствие е потвърдено в Националната лаборатория по особено опасни бактериални инфекции към Националния център по заразни и паразитни болести. Заболелият е изолиран в стая със самостоятелен санитарен възел в СБАЛ по паразитни и инфекциозни болести „Проф. Иван Киров“.
Вирусологът проф. Тодор Кантарджиев е категоричен, че няма повод за притеснение. „Холерата не представлява никаква опасност за българското здравеопазване. Разбира се, вносни случаи ще има и има“, подчерта той.
Проф. Кантарджиев описа и симптомите, които са типични за заразата. „Холерата е заболяване, свързано с много силно разстройство. Човек губи толкова много вода и соли, че изпада в безпомощно състояние“, поясни вирусологът.
140 хиляди души умират всяка година от холера в света, а боледуват между 1,5 и 4 милиона души, но това е в развиващите се държави, където няма здравеопазване и няма нормална канализация и хранене, посочи проф. Кантарджиев и подчерта, че няма никакви основания за притеснения за масово разпространение на холера у нас.
В нашата страна епидeмични взривове не е имало повече от 100 години.
Холерата е изключително заразно заболяване, предавано чрез поглъщане на замърсена храна или вода. Характеризира се с интоксикация, поражение на тънкото черво, гастроинтестинални прояви, дехидратация, тежко протичане и висока смъртност. Предаването на болестта на хора става чрез консумация на заразена вода, храна и чрез замърсени ръце и замърсени предмети.
В България холерата е била сериозен проблем шест пъти. Последната епидемия у нас е регистрирана в периода 1914-1918 г. Тогава заболяването е внесено през Румъния, като за посочения период са регистрирани 845 заразени и 146 починали. Последният случай от холера в страната е регистриран през 1921 г. и отново е бил внесен.
Благодарение на пречистването и хлорирането на питейната вода по-късно заболяването практически е унищожено в Европа. Въпреки това броят на случаите на холера, докладвани на СЗО, продължава да бъде висок през последните няколко години, основно заради огнища в Африка и Южна Америка.
Холера у нас за пръв път от 103 години
Няма повод за притеснение, казва проф. Тодор Кантарджиев
0 коментара

Все още няма коментари