Един от основателите на първото Движение за защита на правата на пенсионерите и социално слабите Сашо Радев е роден през 1938 г. в Асеновград. Завършил ВМЕИ, специалност “Радио и телевизия”, работил като инженер специалист в телевизионната кула на връх Ботев, станал майстор на спорта по алпинизъм. Взет на работа в системата на МВР - НРСС, стигнал до чин полковник, бил е и аташе в администрацията на Българското посолство в САЩ.
Господин Радев, кога положихте началото на движението за социална солидарност и кои бяха причините за неговото появяване?
- Всъщност предисторията започва от 1990 г., когато с една минимална месечна пенсия от 120 лв. се купуваха 800 кг типов хляб, т.е. по 27 кг на ден!? И като започна демокрацията, изведнъж всичко тръгна надолу - тогава реших и с няколко приятели станах основател и инициатор на ПП “Движение за защита правата на пенсионерите, безработните и социално слабите” - 1993 г. на Бабуната в Южния парк, а за председатели насадихме доцент Иван Воденичарски и покойния даскал Иван Митев. След 14 години -през 2007 г., сме десет стъпала по-надолу - с една средна пенсия можеш да купиш 3 кг хляб на ден. Един за закуска, половин за обяд и нищо за вечеря, съгласно поговорката “... разделяй обяда с приятели (от твоята партия) и давай вечерята си на врага (на управляващите)!” През това време се нароиха няколко пенсионерски партии и десетина пъти повече съюзи и обединения, които гледат на протестите ИГРОВО (съгласно професорската тактика на игри) !? Според някои “На война като на ИГРА”!?
Защо решихте тогава да инициирате друго движение, какви цели си поставихте?
- Виждахме, че разпокъсаността на пенсионерските организации доведе всички управляващи и стоящите зад тях до безотговорност за съдбата на възрастните и социално слабите и вложихме нов смисъл, поставихме нови цели на протестите, затова в края на 2005 г. бе инициирана “Инициативата за Социална Солидарност” (ИСС). Вече не може да се чака. Ето, със Закона за държавния бюджет 2007 (ЗДБ-2007) бяха “ударени” пак главно пенсионерите. Непрекъснатото сваляне на процента “Обществено осигуряване”, от 32% за 2000 г. на 23% през 2006 г., бе изпазарено да слезе с още 3% през второто полугодие на 2007 г. За целта трябваше да се свият (икономисат) пенсионните пари с 200 млн. лв. и Министерският съвет поиска да се отложи коригирането с 8,5% за второто полугодие, независимо от законоустановената дата първи януари 2007 г. Парламентът не се поколеба и гласува промяната в ЗДБ-2007. От своя страна ИСС започна пенсионерските протести на 5 декември 2006 г. В тях се включиха всички пенсионерски партии, съюзи и движения; както и някои депутати, предимно за да ни “употребят” за евроизбори и други!
Каква е вашата стратегия и какви условия поставяте на управляващите?
- ИСС предприе тактиката на предварителните условия: възстановяване на датата първи януари; и привеждане на заварените, от КЗСО през 2000 г., пенсии върху изравнени условия за средно месечен осигурителен доход, с последвалите пенсии. Съгласно чл. 70 от КЗСО пенсиите от 1990-91 г. са ощетени двойно, тъй като трябваше да бъдат преизчислени върху 270-360 лв. СМОД (годината преди отпускането на съответната пенсия), а не върху 180 лв. - СМОД за 1999 г., както се постъпи противозаконно. Отново се прояви прословутият “социалистически” инат и “глухата” Партия се прави на индиферентна, както в края на 1996 г.
Къде бе мястото на всички тези пенсионерски организации в защита на правата на тези, които представляват, защо те не успяха да постигнат досега някакъв успех?
- Постепенно старите пенсионерски партии и съюзи се “включиха” в игричките на властта (управляваща и опозиционна), като внедряват и тактиката на Игрите, тъй като се надяват да намерят място под крилото на тази власт, където наистина може и трябва да се “играе”! От друга страна, управляващите партии внушават на своя електорат “да не ходят на протестите, тъй като, “техните хора” щели да бъдат свалени от власт!?” Пък и тогава не му било времето, щото други щели да спечелят евроизборите. През есента също не му беше времето, щото бяха президентските избори. През декември, щото трябваше да чакаме първите 100 дни на новия (стар) президент. Навярно след това ще чакаме нови 100 дни, а после ще има кметски и местни избори... Изобщо, отношението им е - “Мястото Ти е сторено, ала Ти време минало...” И пак “Пари нема - действайте!?!”.
Ясно е, че жертвеното агне на прехода са възрастните и социално слабите хора. Вие и вашите партньори ще продължите ли активната си политика в тяхна защита и по какъв начин?
- Има още много факти от дведесителетната сива икономика, през която “и вълкът е сит, и агнето е цяло”, но... ПРЕПАРИРАНО! Поради което е рано още да говорим каква ни е “ползата от загубата” при петмесечните протести, пък и на толкова месеци ли ще спрем!?! Ние сме в една динамика на “битката за оцеляване” и не си правим разни игрички или механично прехвърляне на правила, при които “Смъртта на Шаха” е ментална бройка и можем да имаме сто живота, като прежалим една загуба. Преждевременно починалите пенсионери са цената, която все още плащаме! Цена, която ни ожесточава да продължим отново, за кой ли път, и в политическата борба, но... с нови имена и лидери! “Старите” трябва само да се присъединяват и само да консултират следващите битки! Бедата е, че те, “старите”, искат да продължават да ни водят!?! “...А слепец слепеца ако води, и двамата ще паднат в ямата!...” От евангелието на Матея е тази строфа, чоджум! Затова нека все още протестиращите да кажат кой да ги води! А ние ще помагаме и ще аплодираме. Има време да критикуваме и теглим чертата. Сега се прие новият Закон за държавен бюджет! С новите ментарджийства и кюляфи!?
Вярваме, че ще създадем една действена партийна пенсионерска формация, която да спечели свое реално място в изпълнителната, а след това и в законодателната власт.
Михаил АХЧИЕВ
От 1990-а до настоящето
И вълкът сит, и пенсионерското агне цяло, но... препарирано
Сашо Радев: Боят никога не е спирал, но...
0 коментара
Все още няма коментари