Сатовчанското село Фъргово от снощи е вероятно единственото българско село, което е без гробище. Малко преди да се стъмни, местният жител Владислав Диянов окачи катинар на портата, която до момента не се заключваше, и обяви, че вече никой от съселяните му няма право да влиза вътре, защото гробището е негова частна собственост. С това Диянов сложи край на 40-годишните безплодни опити - на баща му и негови - да си върне 2-та дка земя, в които в момента има стотици покойници от селото, пише struma.bg.
През далечната 1970 г. джамийското настоятелство измолило терена от Диянов-старши, защото бил по-удобен за погребения, и му дало друга нива, дарена на настоятелството от тукашна жена. Преди 10 г. обаче синът на жената си взел нивата и Диянови останали без педя земя. Първочначалното предложение на Владислав Диянов беше община Сатовча да му отпусне 2 дка общинска земя в селото, която да работи, за да изхранва семейството си. След като 10 г. кметът Арбен Мименов не направил нищо, Владислав поискал и 100 000 лв. за пропуснати ползи. Но и тях не получил.
Според районния мюфтия Айдън Мохамед виновен за абсурдната ситуация е синът на дарителката им, който пренебрегнал волята на вече покойната си майка. „Казах му на Юсеин Таиров, че прави голям грях, че земя с гробове е свещена и който посегне на нея, все едно жар купува, казах му и че трябва да върне земята на Владислав, но той не е вярващ и не ще да ме послуша”, тюхка се мюфтията. Самото настоятелство няма и педя земя в селото, затова няма какво да предложи на Диянови в замяна на гробището.
Кметската управа на Сатовча е категорична, че проблемът не е на общината. „Нас гробището не ни интересува, ходете си търсете земя от кмета на Фъргово”, заявил на Диянов зам. кметът на общината Илхан Карагьозов.
„Да осигури място за гробище в дадено село е работа на общинския кмет, защото земята на цялото село е общинска собственост”, коментира съветникът от ГЕРБ в ОбС - Сатовча Пламен Поюков, който до вчера въобще не знаеше за съществуващия във Фъргово проблем. Още на следващата сесия той обеща да вкара въпроса в дневния ред, за да се търси разрешение.
Проблемът е, че сесия ще има чак през януари, а ако дотогава някой във Фъргово почине, няма къде да бъде погребан. Ако близките му нямат достатъчно широки дворове, за да го заровят край картофите и марулите, единственото решение е ходжата да моли колегите си по съседните села да му отпуснат някой парцел, за да пуснат вътре увитото в бял чаршаф тяло. Съмнително е обаче близките на покойника да се съгласят труповете да бъдят разнасяни из района, защото мюсюлманските погребения също имат ритуали, свързани с посещение на гроба, както е при християните. Вярата пък категорично забранява кремирането, така че и този вариант не може да спаси фърговци от патовата ситуация, в която са от снощи. /БЛИЦ
Селски тарикат заключи с катинар гробище със стотици покойници
Владислав Диянов обяви 2-та декара с паметници във Фъргово за частна собственост
0 коментара
Все още няма коментари