Истински ад се настани в родното здравеопазване. След скандалите с безумните турски ваксини и недоизкусурената т.нар. национална здравна карта, на повърхността на блатото, неречено от някои българска здравна система, изскочи нова нелепа наредба на министър Петър Москов.
Ето неразбиаемото й за мнозинството българи брътвежно наименование: „Проект на Наредба за утвърждаване на интердисциплинарен медицински стандарт за комплексно обслужване на болни с онкологични заболявания”.
Да го кажем по-просто – става дума за една брадва в ръцете на Министерството на здравеопазването, която окончателно ще съсече eдва тлеещия живот на хиляди най-тежко болни и обречени хора с рак. Защото споменатият документ предвижда незабавно леглата за онкологично болните, примерно в Пловдив, да намалеят от 300 на ...20. Нещо повече: онкоклиниките в Благоевград, Добрич, Габрово, Хасково напълно да изчезнат.
Не че досега опитните им доктори и екипите им не са правили всичко възможно успешно да се борят със смъртоносния бич на века, но според Москов те вече не отговарят на НЕГОВИТЕ изисквания да продължават да се занимават с тази дейност.
А именно – пациентите вече ще могат да се лекуват от рак единствено в здравни заведения, които разполагат /обърнете внимание!/ едновременно с отделения по медицинска онкология, лъчетерапия, нуклеарна медицина и палиативни грижи. Казано иначе, да имат в разрешителното си за тази дейност всички тези отделения без изключение.
Не докажат ли наличие на споменатите отделения, отиват по дяволите. Защото здравната каса просто ги измита от своите списъци и няма да плаща лечението на техните пациенти с рак.
Само че има една немаловажна подробност.
Кому е нужна тази налудничава идея след като пациентите рядко ползват съчетанието на химиотерапия и лъчелечение едновременно? Истината е, че когато болният приключи с лъчелечението си, той бива изписан от болницата. Приемат го за химиотерапия след определен период от време. Той може да е седмица, месец или няколко месеца, съобщиха от Центъра за защита на правата в здравеопазването. И е абсолютно незадължително да постъпи в същата болница.
И какъв парадокс се получава на практика: онкологичните клиники на големи авторитетни болници, като ВМА, „Царица Йоанна”- ИСУЛ, МБАЛ Надежда, Сердика, УМБАЛ Токуда, СофияМед в София, които лекуват над 50% от пациентите с химиотерапия и лекарствена терапия в страната ще трябва да затворят врати. Голямата секира няма да отмине и МБАЛ „Централ хоспитал” и Комплексния онкологичен център в Пловдив, които ще споделят същата участ. „Истината е, че нашите пациенти са силно обезпокоени от промените, сред хората зрее истерия”, заяви управителката на „Централ Хоспитал” д-р Надежда Крумова. Тя съобщи, че десетки болни от рак вече търсят подкрепата на омбудсмана, молейки го за спешно съдействие.
Според лекарите проектът на наредбата вместо да създаде правила за по-добра работа и навременна грижа за тежко болните, се превръща в инструмент за закриване на работещи здравни заведения.
Какво ще стане с горките пациенти? Ами в София всичките те трябва да бъдат насочени към Сити клиник и СБАЛО. Във Варна ще остане само болница „Св. Марина”, която ще се задъхва от недостиг на специализирани легла. А в Пловдив от 300 легла, ще останат само 20 в болница „Св. Георги”. Най-страшното – без никаква онкологична помощ остават Благоевград, Добрич, Хасково, където в момента работи само един единствен онкоцентър в областите. И частният РЕТ-СТ в София в Пета градска ще бъде закрит.
В същото време обаче бяха отворени няколко нови частни ракови болници. Има съмнение, че потокът от пациенти неслучайно ще бъде насочен тъкмо към тях, защото незнайно как се случва, но те изцяло отговарят на новите изисквания в наредбата на министър Москов. Дали пък тя не е написана специално за собствениците им, питат онкоболните от Пловдив в тревожно писмо до Центъра за защита правата на пациентите. Защото предстоящото административно решение на кои болници ще се разреши да сключват договори с НЗОК и на кои – не означава, че на отхвърлените не им остава нищо друго, освен да прекратят дейността си.
„На колене са поставени и почти всички общински болници, дейността в тях е сведена до такава степен, че ако една от тях се намали, то това ще разбута изцяло стабилността на лечебното заведение” – призна д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници.
Българите са напълно отчаяни. Всяка седмица здравният министър им поднася нова и нова тревожна новина, свързана с тяхното пряко оцеляване. Заедно със съкращенията на леглата за болните от рак, без колебания той пристъпва и към затварянето на животоспасяващи клиники за инвазивни кардиологии. В момента те са 71, но 48 от тях съвсем скоро ще трябва да отидат в небитието. Това са клиники, чиито опитни екипи по неоперативен път, без да режат пациентите за тежки сърдечни операции, диагностицират и лекуват заболявания на сърдечните съдове, инфаркти, тромбози, а дори и инсулти. Всички най-проблемни състояния, които изискват особен професионализъм от сърдечните лекари и супер съвременна медицинска техника. Споменатите инвазивни хирургии в страна до една я притежават. Но министър Москов иска те да останат само 23, останалите да се спасяват поединично, защото здравната каса повече няма да плаща лечението на техните пациенти. Нищо не се казва обаче за това, че времето за реакция при острите сърдечни инциденти е от решаващо значение. Затова колкото по-близко до пациентите са тези болници, толкова шансът да бъде спасен животът им е по-голям. Нищо не се казва и за друго: достъпът на жителите на някои селища до големите градове, където вероятно ще останат инвазивни кардиологии, е затруднен, те и нямат пари да пътуват до тях. Затова подобна кардиоклиника е истинско спасение за стотици болни в даден район.