Едва ли има друг край в България като Ардинския, разположен в сърцето на Родопите, в който да има толкова много чешми. Доскоро местните ги брояха, но вече се отказаха, тъй като те никнат като гъби след дъжд. Традицията, достойна за Рекордите на Гинес, е уникална не само за страната, Балканите, но и за света.
Както в. “Над 55” неведнъж е писал за мераците на родопчани да градят чешми със собствен труд и средства, в туй невероятно начинание те влагат обичта към предците си, към починали близки и приятели. Накратко, за хаир на всички след тях.
Още от един чучур заблика чиста планинска вода тези дни, този път по пътя за туристическия комплекс “Белите брези” край с. Млечино. 79-годишният Рамадан Чаушев, изселил се преди четвърт век в Турция, с благодеянието си направи хаир в памет на покойните си родители Айше Ибрахим и Дуран Феттах. Ето какво разказа той пред нашия репортер: “Приживе баща ми заръча да построя една скромна чешма, за да могат хора и добитък да утоляват жаждата си от нея. Сега съм щастлив, че изпълних желанието им и се присъединих към отколешната добра традиция в родния си край”.
Макар и отдавна изселил се в южната ни съседка, още в далечната 1990 г., тук все още го помнят с добро, особено хората от неговото поколение. Чаушев е бил дълги години учител в родното Млечино, негови възпитаници днес са уважавани лекари, инженери, колеги, стоматолози, с които се гордее. През 60 - 70-те години на миналия век е бил и председател на местното ТКЗС, а по-късно работи като заместник-председател на общинския съвет в Млечино.
Изселва се със семейството си в истанбулския квартал “Баджълар”, където също е даскал, до пенсионирането си. За разлика от българските си набори, има възможност да пътува по широкия свят. Затова и често навестява със съпругата си родното си село, казва, че тук се чувства най-добре и че родният край си остава завинаги в сърцето.
Ардино, Кърджалийско
Изселник съгради чешма в памет на отците си
Родният край си остава завинаги в сърцето, казва 79-годишният Рамадан
0 коментара
Все още няма коментари