Страшен проблем надвисна над родното здравеопазване - нито една болница в страната не е сключила договор със здравната каса /НЗОК/ за скъпите дейности в областта на радиохирургията. Клинични пътеки има. Но какво от това, като касата не може да ги финансира през 2016 г. Не само че няма пари, но по закон няма и право да плаща за нови болници и модерните медицински процедури, пише интернет сайт.
Какво означа това? Истината е, че пациенти със злокачествени тумори, които досега събираха средства от близки и спонсори за да пътуват до спасителна онкологична клиника в Истанбул, където плащаха огромни суми за операции, вече биха могли да се лекуват със същия успех в България. Защото през последните няколко месеца лично здравният министър д-р Петър Москов гордо откри няколко т.нар. линейни ускорители от последно поколение в онкологичните отделения на нашите болници.
Ето ги: най-новите линейни ускорители в Националната кардиологична болница ще заработят до края на месеца, първата операция с уникалния кибернож беше направена преди по-малко от 3 седмици в столичната болница „Св. Иван Рилски”. Съвършено нов е и Онкологичният и лъчетерапевтичен център „Св. Марина” във Варна, вторият линеен ускорител в „Царица Йоанна – ИСУЛ, и апаратите в още 7 многопрофилни болници в страната.
Но пациентите не могат да се лекуват на тях, защото здравната каса няма да плаща операциите им.
Засега болните от рак хора се записват в списъци на чакащите с тайната надежда, че нещо ще се реши в тяхна полза. Особено много са кандидатите за кибернож-а, способен да премахва туморни образования чрез прецизно управление с лъч с висока доза радиация, без обаче тя да уврежда здравата тъкан и органите. Тези операции помагат на хора с тумори, при които прилагането на класическите методи за борба с рака е невъзможно или вече е станало късно. В Турция същата процедура струва 7000 – 10 000 евро.
У нас ще бъде по-евтина – около 8000 лв., но докато здравната каса не поеме разноските по нея или поне частично не я заплаща, тази година тя си остава достъпна само за богатите. Защото малцина могат да извадят от джоба си 8000 лв. за кибернож или друга модерна медицинска процедура с лонеен ускорител.
От здравната каса официално са заявили ,че на този етап тя няма никакво правно основание да финансира радиохирургията у нас. Защото не са изготвени стандарти за тази нова медицинска дейност, както и достатъчно клинични пътеки за всички процедури с модерната апаратура. Без тези правила нито специалистите знаели какво да правят, нито пък НЗОК кому и колко да плаща. И както вече споменахме – в собствения й бюджет за тази година не са планирани пари за нови модерни медицински дейности, каквато е радиохирургията. Все пак някакво чудо може и да се случи и животът на хиляди раково болни да бъде спасен. Според закона НЗОК наистина не може да плаща за никакви дейности или нови апаратури, които са купени след 31 декември м.г. Но министър Москов спешно, още преди Нова година, преряза лентите на 25 реновирани отделения в болниците, давайки старт на проекти за над 181 млн. лв. ,от тях за 137 млн. лв. само за онкологичните центрове. И тези отделения и центрове са получили заветните разрешителни преди края на м.г. Е, това не оправя съвсем нещата, но все пак има шанс решенията на проблемите да помръднат напред.
Надеждата е или касата да вземе по изключение някои съдбовни за стотици раковоболни решения, или последният шанс за радиохирургията е Националният рамков договор, който трябва да влезе в сила от 1 април т.г. Преговорите по него обаче все още не са започнали, казаха от българския лекарски съюз, а при болните от рак забавянето на лечението само с дни може да се окаже фатално.
Ако държавата не намери пари за радиохирургията, ще се провали идеята за модерно онколечение в България. Както и уверението на правителството, че терапия на злокачествените заболявания на много обеднелия и болен български народ ще бъде безплатна.
Здравната каса отказва да плаща за модерно лечение в онкологиите
Болни от рак броят 8000 лв. за операция на тумор
Който няма пари за кибернож – умира!
0 коментара
Все още няма коментари