На 18 юли се отбелязва 186-ата годишнина от рождението на Васил Левски. Учили сме, че той е роден през 1837 г., но някои историци обявяват годината за грешна.
„Васил Левски е роден през 1840 г.“, каза неотдавна в национален ефир проф. Пламен Павлов – историк и председател на фондация „Васил Левски“.
Ако започнем с погрешното изчисляване на датата на гибелта на Левски – 19 февруари вместо 18 февруари, там става дума за грешка на изследователите, на пресата, на медиите, на институциите, грешка, която е направена през 50-те години на XX век, когато някой неправилно към дата 2 февруари прибавя 13, а не 12 дни, както се прави по нов стил. При рождението на Левски става дума за нещо съвършено различно“, казва проф. Пламен Павлов.
По думите му допреди няколко години историците и изследователите на Васил Левски не са разполагали с точни документи кога е роден той.
„За хората през XIX век много по-важен е бил именият ден, а не рожденият ден. Но например Панайот Хитов, на когото Левски е знаменосец през 1867 г. и който го познава изключително добре, казва, че неговият знаменосец е на 28 години. В края на XIX век родствениците на Левски правят един семеен съвет и решават, че той е роден през 1837 г. на базата на спомените на неговата по-голяма сестра Яна и на неговия зет Андрей. Тази дата е възприета от Стоян Заимов и така се налага датата 6 юли 1837 г. по стар стил“, добавя професорът.
Той казва още, че преди около 16 години двама изследователи на Левски са се усъмнили в годината му на раждане. Те стигат до твърдението, че Левски е роден през 1846 г., което също не е вярно.
„Сега вече имаме доказателство и това е откритието на колегите Григор Бойков и проф. Пламен Митев, които през 2021 г. публикуваха в списание „История“ документи, от които се вижда, че през 1837 г. Иван Кунчев няма син. В регистъра от 1844 г. се вижда, че Гина Кунчева и Иван Кунчев имат син на име Васил, който е на 4 години. Това са данъчни регистри и в тях се описва мъжкото население“, казва проф. Павлов.
По думите му това доказва, че Васил Левски е роден през 1840 г.
Османистът д-р Григор Бойков и един от най-изтъкнатите изследователи на живота и делото на Васил Левски проф. д-р Пламен Митев са изградили тази своя научна хипотеза на базата на преведените и проучени турски регистри на населението на Карлово от 30-те и 40-те години на XIX век. Според данните в тях името на Васил Иванов Кунчев се появява за пръв път през 1840 г.
„И за 18 юли 1837 г. нямахме преки доказателства, че е точната рождена дата на Левски. Тя се налага в публичното пространство от спомените на неговите роднини. Първият братовчед на Левски – Васил Караиванов, свързва раждането му с една сватба в Карлово“, припомня проф. Пламен Митев.
През последните 20-30 години информацията от протоколите от разпитите на участниците в арабаконашкия обир и от казаното от Левски в първия му разпит пред турския съд ражда хипотезата, че той е бил по това време на 26-27 години. Това означава, че е роден през 1846 г. В подкрепа на тази версия е и информацията за външния вид на Левски на гърба на снимката, предоставена на българската наука от младия историк Виктор Комбов през 2018 г. след работа с архивите на Османската империя, а преди това открита от млад турски учен. В текста се посочва и възрастта му – приблизително на 26 години.
След публикация във вестник „Съветник“ по повод разстрижването на дякон Игнатий, за да хвърли расото, се посочва, че когато се е замонашил – през 1858 г., е бил 15- годишен. Това твърдение налага за рождена година на Васил Иванов Кунчев 1843 г.
Но тези две предполагаеми години на раждането му – 1843 и 1846 г., не са подкрепени и до днес от автентични документи, посочва проф. Митев.
„Надявам се документите, които преведе и проучи младият учен д-р Григор Бойков, да бъдат публикувани официално. Това ще доведе до сериозни дебати сред историците, които ще преосмислят вероятно рождената дата на Апостола“, смята проф. Митев.
Все още няма коментари