Някогашният уелски принц и британски престолонаследник, вече крал на Великобритания – Чарлз Трети, пристига на посещение в България на 6 ноември 1998 г. Визитата е по покана на президента Петър Стоянов. Това посещение е официално и е част от по-широка обиколка в региона, която включва още Словения, Румъния и Северна Македония.
Държавният ни глава подарява на госта копие на глинена маска от периода на неолита. Култово е посещението на Чарлз в пловдивския квартал „Столипиново“, където той присъства на циганска сватба. Настоящият крал, тогава все още принц, разглежда още Балабановата къща в Стария Пловдив, църквата „Св. Константин и Елена“, художествената галерия „Златю Бояджиев“, посещава Античния театър и се среща с тогавашния кмет на Града под тепетата Спас Гърневски.
Вълчо и Живка Атанасови – семейството на чиято сватба присъства Чарлз в пловдивското гето, дори кръщават първото си дете на принцеса Даяна. Сега обаче детето вече не носи нейното име, а се казва Евгения, защото Вълчо и Живка са обидени на престолонаследника. Причината е отказът да помогне финансово на материално затрудненото семейство.
„Гордеехме се, че принц Чарлз дойде на нашата сватба. Очаквахме от него да ни подари един апартамент или някаква сума, да остане за всички времена. Жена ми се надяваше височайшият гост да ѝ подари нещо, но така и не получили нищо“, казва със съжаление Вълчо още през 2011 г. Семейството дори изпратило писма до Бъкингамския дворец, в което молели за някаква материална подкрепа. В едно от тях дори сложили и снимката на малката Даяна. От Лондон обаче получили само благодарности. Обидени на принца, те решили да сменят името на дъщеря си. Сега семейството не живее толкова бедно, защото и двамата работят. Имат още три деца. Вълчо дори сподели пред медиите, че работи като нелегално такси, превозва роднините си.
В резиденция „Бояна“ принц Чарлз разговаря с Петър Стоянов, който му подарява копие от неолитна глинена обредна маска, открита край пернишкото село Гълъбник. Съпругата на президента Антонина Стоянова подарява на принца семена от босилек, мащерка, омайниче и жълт кантарион. По-късно те са засети в специалната алея на България в имението на Чарлз в Хайгроув.
В София Чарлз разглежда Боянската църква, посещава Университетската болница „Царица Йоана“, на която дарява 10 линейки, и присъства на официалното учредяване на Българския форум на бизнес лидерите.
След столицата принцът заминава за Пловдив, където заедно със Стоянов разглеждат основните забележителности и пеят песни на „Бийтълс“. След това двамата се отправят към квартал „Столипиново“. Там местните майстори подаряват на бъдещия крал овчарски чанове, прибори за камина и подкова за щастие.
Материал в онлайн изданието на британския вестник „Дейли Мейл“ поставя обаче квартал „Столипиново“ начело в класация за най-лошите места за почивка в света. Всички знаем, че ромското гето в Пловдив не е топдестинацията на английските туристи в България. Изключение прави действително визитата на принц Чарлз. Изглежда, славата му като място за отдих и развлечение, разнесена от английския престолонаследник, не е увяхнала.
Второто официално посещение на принц Чарлз в България е през март 2003 г. по покана на президента Георги Първанов. В София наред с други официални лица принцът се среща с тогавашния премиер Симеон Сакскобургготски. След това заминава за Варна, където е посрещнат от кмета на града Кирил Йорданов и областния управител Яни Янев. Принц Чарлз посещава етнографския комплекс „Чифлика Чукурово“ в добричкото село Прилеп, дома за безпризорни деца „Гаврош“ във Варна и Археологическия музей, паметника на английските войски и спонсорирания от английска фондация „Карин дом“ в Морската градина.
В резиденция „Евксиноград“ има среща с ръководители на Варна и областта и със студенти от Варненския свободен университет. В огледалната зала на двореца „Евксиноград“ той получава подарък от кмета на Варна Кирил Йорданов – копие на златен пръстен, открит при археологически разкопки през 70-те години на XX век в тракийски могилен гроб във варненския квартал „Галата“. Кметът го удостоява и със специалния „Почетен знак на кмета на Варна – с лента“.
Все още няма коментари