50 години след смъртта на първия в света космонавт около кончината на Юрий Гагарин продължават да витаят слухове, хипотези, догадки и съмнения. Някои от тях обаче звучат достоверно, защото са базирани на документи и свидетелски показания, цитирани от авторитетни източници.
Безразсъдна маневра на друг самолет, минал на петнайсетина метра от МиГ-а на Гагарин, го е вкарала в свредел по време на изпитателен полет изтребител Су-15, който се е намирал без разрешение в района на тренировъчния полет на самолета с екипаж Гагарин-Серьогин, по невнимание и при облачност е извършил маневра, довела до влизането на МиГ-а на Юрий Гагарин в свредел (щопор), заявява например пред журналисти известният руски космонавт Алексей Леонов, като се позова на разсекретени документи.
Леонов съвсем не е случаен коментатор. Той е първият в историята космонавт, извършил излизане в открития Космос.
"Борих се 20 години, за да разкажа истината за смъртта на Юрий Гагарин“, споделя той.
„В официалното заключение за смъртта е написано, че самолетът на Гагарин е извършил рязка маневра, завъртял се е, влязъл е в свредел и се е разбил в земята. Екипажът е загинал. Глупости!", казва Леонов.
По думите му той е имал достъп до разсекретените документи на комисията, разследвала смъртта на първия космонавт на планетата.
"На практика всичко се е случило по друг начин: на 27 март 1968 г. по време на пилотиране на самолета (с екипаж Серьогин-Гагарин) в същия район без разрешение се е оказал друг самолет - Су-15, изпълнявал полет от летище "Жуковски".
Пилотът е нарушил режима на полета, спуснал се е до височина от 450 метра - а аз знам, тъй като разговарях със свидетели, че е форсирал и в облаците, прелитайки на разстояние 10-15 метра от Гагарин. Завъртял е самолета му, вкарал го е в свредел, в дълбока спирала при скорост от 750 км/ч.
Самолетът на Гагарин е извършил завъртане и половина и на излизане от щопора се е забил в земята", разказва Леонов.
По думите му това вече не е версия, а истинската причина за смъртта на първия космонавт.
"Моите разсъждения се потвърждават от отварянето на разсекретения плик с изводите на комисията.
Тайни няма, има немарливост и нарушаване на режима на полета, но мен ме огорчава друго: че хората, работили в комисията, са знаели истината, но са се правели, че не е така.
Бих искал и семейството на Гагарин да научи истината за смъртта му", казва Леонов.
Отговаряйки на въпрос на РИА "Новости" кой именно е пилотирал самолета Су-15 и по невнимание е причинил смъртта на първия космонавт на планетата, той казва:
"Дадоха ми възможност да обявя истинската причина, при условие че няма да назова името на летеца, който сега е над 80 години и здравословното му състояние е твърде тежко. Обещах, че няма да го назова."
Преди няколко години руското военно министерство разсекрети 247 документа, свързани с първите полети в Космоса.
Сред тях са и заключенията на комисията, която е трябвало да установи при какви обстоятелства се е разбил Юрий Гагарин със своя самолет МиГ-15 на 27 март 1968 г.
Според документите най-вероятната причина за катастрофата е рязка маневра, довела самолета до критична ситуация.
Гагарин е бил принуден да предприеме критичната маневра, за да предотврати сблъсък с метеорологичен балон-сонда или да избегне навлизането в горния край на първия слой облачност. Именно тази маневра е била причината самолетът да влезе в неуправляема спирала и да се разбие в Земята, е официалната позиция за смъртта на Гагарин, за която от десетилетия се лансират различни догадки.
Има и други версии. Неизяснените обстоятелства около авиокатастрофата през 1968 г. за руснаците са нещо като слуховете около убийството на Кенеди за американците. Лично Брежнев не разрешава на разследващите да направят публично достояние изводите си. Публикувано е само кратко съобщение за смъртта на Гагарин. А отчетът за случая е над 30 тома, които са разсекретени след много време.
Какво се случва на 27 март? Към десет сутринта Гагарин заедно със старши инструктора се готвят за обичайния тренировъчен полет на двуместния изтребител МиГ-15. Когато излитат, Гагарин поема управлението и изпълнява редица сложни упражнения. В 10:30 той докладва, че задачата е изпълнена и иска разрешение за връщане в базата. Връзката веднага прекъсва и след няколко секунди самолетът се разбива. За смъртта на Гагарин е съобщено едва на следващия ден. В разследването вземат участие над 200 души. Но никой не може да разбере защо Гагарин и наставникът му Владимир Серьогин не са катапултирали. Не са открити никакви повреди по двигателя или приборите. Следователите така и не намират доказателства за някаква диверсия.
Гагарин два дни преди това е бил доста почерпен на някакъв рожден ден и тръгва слухът, че може би не е управлявал самолета адекватно, защото е бил в състояние на силен махмурлук. Западните биографи на Гагарин пък предполагат, че космонавтът към момента на инцидента вече се е бил пропил под тежестта на световната си слава и припомнят, че веднъж, напълно пиян, паднал от прозореца на хотел при обиколките си из света. За най-достоверна обаче е призната версията на официалната комисия.
Юрий Гагарин, синът на обикновен колхозник, влезе в историята като първия човек, летял в Космоса.
На 12 април 1961 г. той влиза в капсула с диаметър само 2,5 м и с чаровна усмивка отлита с шеметна скорост в космическото пространство на борда на ракета, която е висока колкото 20-етажна сграда.
След 108 минути, обиколил един път планетата, 27-годишният пилот се спуска обратно на Земята.
50 години от кончината на легендата
Разсекретиха истината за смъртта на Гагарин
Друг пилот бил виновен за фаталния свредел, в който попада МиГ-ът на първия космонавт
0 коментара
Все още няма коментари