Д-р Моллов подкрепя всички искания на комисията и успява своевременно да достави от Виена апарати и други машинарии за потребностите на електрическото слънце. Вестникарите вече наричат палат стария конак, определен да бъде дом на Княза. За да стане вечерта светла като ден са приготвени 60 бенгалски огньове, 2000 ракети, 2000 разноцветни фенери и над 2000 паници с горяща лой.
По време на Руско-турската война София била разграбена. Изчезнали са и уличните фенери. Нощем настъпвала непрогледна тъмнина и единственото малко по-осветено място оставали гробищата, където светели надгробните фенери. Най-голямата изненада трябвало да бъде електрическото слънце.
Какво било то?! Лампа с въглени - електроди и динамо, което захранва. Лампата на Едисон щяла да бъде открита след не повече от година. А след още две тя ще се пренесе и в София. Динамото, което запалва "слънцето" било настанено в специален павилион. Динамото и павилионът остават да служат на двореца още три години, когато в двореца горят вече 14 слънца.
Хроника на светлото
♦ На 1 ноември 1879 г. вечерта по улиците на София светват електрически лампи и софиянци излизат да им се възхитят.
♦ Месеци след това се навързват и частните абонати и около 600 слънца почти едновременно светват в къщите на по-заможните.
♦ В Панчарево е построена водноелектрическа централа около 1900 година, която захранва столицата с ток. Две години по-късно заработва и парна електроцентрала близо до гарата.
♦ На 15 януари 1901 година по релсите в града тръгва и първият електрически трамвай.