Чудовищна 20-метрова вълна е измерена миналия уикенд след изключително силна буря в Южния океан, обкръжаващ Антарктида, съобщава "Уедър.ком“.
"Това е една от най-големите вълни, регистрирани в южното полукълбо", заяви океанографът д-р Том Дюрант.
Вълната е измерена на около 650 км южно от Нова Зеландия от сигнална закотвена шамандура след преминаването на силен студен фронт, който се движи от север през Нова Зеландия в южната част на Тихия океан.
"Това е най-южната шамандура за отчитане на вълните в света, закотвена в открития океан" - отбелязва Дюрант.
И не само, че е оцеляла при тези големи вълни, но и прави подробни записи на екстремните състояния на морето в Южния океан, регион рядко наблюдаван от инструменти на място.
По време на суровата зима вълните в Южния океан са огромни, с височината средно над 5 метра и редовно над 10 метра. Отделни вълни могат да се удвоят този размер.
Отблокираните ветрове от юг и запад спомогнаха да се формират тези огромни вълни зад студения фронт.
Най-силните океански бури, урагани често се появяват през зимата около полюсите на Земята. В северната част на Тихи и Атлантически океан, вълните са по-умерени заради преобладаващата суша в района, за разлика от открития океан, който обгражда Антарктида.
Официално най-голямата вълна в света продължава да бъде 19.5-метровата планина от вода, измерена в най-северната част на Атлантическия между Исландия и Великобритания през февруари 2013 г.
Това измерване е определено по "значима височина на вълната" като средната височина на най-високата една трета от вълните. Вълните южно от Нова Зеландия, измерени през уикенда се оценяват на 11.5 метра по този показател. Тези данни бяха потвърдени в петък от показанията на висотомер от орбитален спътник.
Шамандурата започна работа през февруари. Вероятно ще бъдат пряко измерени и по-големи вълни от тази шамандура тъй като южното полукълбо навлиза в зимните месеци и бурите ще стават все по-чести.
Все още няма коментари