Според учени, които са проучвали кратерът Батагайка в Сибир, налице е стремително и като че ли ускоряващо се разширяване на природния феномен, съобщи списание „Наука”.
Известната сибирска „мегападина” е започнала да се формира още през 60-те години на миналия век след като били изсечени горите в района. Лишената от защитата на дърветата земя е започнала да се нагрява, което пък е довело до топене на вечните ледове и образуването на кратери.
„След като вечният лед изчезне, започва формирането на съвършенно различен ландшафт”, казва професор Джулиън Мартън от университета на Съсекс, Великобритания. Според него, климатът допълнително ускорява процесите и заплашва в атмосферата да бъдат изхвърлени огромни количества метан.
Както отдавна е известно на учените, в ледовете на Северното полукълбо се съхранява до 50% от всички запаси на Земята от метан. А този газ има още по-силно въздействие върху атмосферата, отколкото въглеродния двуокис.
Така затоплянето на планетата ни ще се ускори. Ако кратерът продължи да се разширява на дължина и дълбочина, то до няколко години оттам може да бъде изхвърлено в атмосферата огромно количество метан. И никой не може да спре процеса.
В момента Батагайка е с дължина 1 километър и дълбочина 90 метра. Последните проучвания показват, че дължината се увеличава с 15 метра годишно, а при по-топли години-до 30 метра годишно.
Все още няма коментари