Всеки жител на руския град Вологда може да разкаже
историята за призрака на Сталин. Населеното място се намира 500 километра северно от Москва и на 600 километра югоизточно от Санкт Петербург. Градът е важен транспортен център с население от 300 хил. души.
Сталин е заточен във Вологда два пъти: от юли до септември 1911 г. и от декември 1911 г. до февруари 1912 г. По време на последното изгнание живее в къщата на пенсионирания жандарм Корпусов, където през 1937 г. е решено да се открие музей. Декорът е възстановен по спомени на София Крюкова, която през 1912 г. често посещава дома, за да се учи на плетене и шиене от съпругата на пенсионирания жандарм.
Слуховете за бродещ призрак на Сталин из Вологда започват през 1941 г. Служителите на музея, нощните пазачи, портиерите нееднократно се срещат с познатата фигура на диктатора в палто и шапка, което ги ужасява. Скоро призракът започва да върви по близките улици. През 1973 г. е видян от група пияни студенти. Всички те виждат едно и също нещо – призрака на Сталин, като сред студентите има и такива, които не са близвали алкохол.
В началото на 1991 г. високопоставен партиен бос, идващ от Москва, също вижда призрака на Сталин пред музея във Вологда. Призракът изглежда притеснен и сякаш се опитва да каже нещо, но след това се обръща и изчезва в тъмнината. Няколко дни по-късно СССР се разпада. За последно той се явява в Кремъл пред служителка по чистотата през 2014 г. Оттогава тя не спира да посещава психиатри, а вярващите в призраци се питат за какви ли предстоящи промени е искал да предупреди призракът на Сталин.