Историята на знака @ започва още в Средновековието, когато монасите - пазители на древни знания и ръкописи, преписвали и превеждали трактати…
Най-старото доказателство за прословутия символ датира в български писмен източник от 1345 г. Изследователи от фондация „Николай Хайтов” попаднали на него, докато правели проучване на произведението „Манасиевата хроника”.
Учените са впечатлени! Седем века преди да се появи на бял свят интернет и да покори целия свят, преводачите на цар Иван Александър, които превели „Манасиевата хроника” в старата столица Търнавград употребили знак @, с който означавали „Амин!
През XV век испанските търговци използват знака @ като съкращение на мерната единица “arroba” (приблизително 11,52 кг или 25,40 фунта), с която се измервало тегло на добитък и… вино.
През Възраждането @ се използва при означаването на цени, а по време на индустриалната революция @ се среща все по-често в счетоводните баланси.
Като изследовател за BBN Technology Томлинсон търсел символ, който да не се среща в нито едно наименование и да служи като разделител на името на потребители и името на компютъра (име – знак – място).Така “маймунското А”, заедно с $, # и % “заживява” в клавиатурните подредби. И ако Рей Томлинсон не бе забелязал @, щеше да стои почти непотребна и досега.
Докато българите с усмивка назовават този символ “маймунско А”, то за руснаците е “куче”, за корейците @ е “охлюв”, за финландците – “спяща котка”, за унгарците “червей”, а за китайците – “мишле”.
Все още няма коментари