Във всеки град си има по един образ безподобен, който къта у дома си безценни, според него, вещи. Един пази като очите си вехтории, останали му в наследство от баби и дядовци, които би могъл да продаде почти на безценица на някой антикварен магазин. Но покрай тоталната сиромашия и тези редки доскоро “изкупвателни пунктове”, като изключим столицата, в провинцията тотално залязоха. Остана само пазарът на “бълхите”, явяващ се мимоходом на съботно тържище, където предварително обявена вещ от 50-100 лв. може да се изтъргува на десетократно по-ниска цена. Въпрос на алъш-вериш.
Не същите опасения обаче има бай Стефан Николов от Кърджали. Дали е пияч от класа, или не, въздържател, дали е достоен за уважение колекционер, или просто стоик-мъченик -
да имаш над 1000 шишета с най-качествения алкохол отпреди ерата на ментетата и да не се докоснеш до него си е истински героизъм в мирно време
Особено когато цветът на нацията ни (и не само тя) веднъж “ослепя” от руския метилов алкохол, внасян с цистерни у нас - все пак мнозина оцеляха, а днес продължава да се трови с напитки с бандероли на високи цени, но с изключително занижено качество и въпреки всичко не се отказва от пиячката. Най-евтиното средство за “занитване”, според психиатри и социологически проучвания... Другият начин за още по-евтино “отпращане към небитието” е домашният самогон, там цената му е все още приемлива и според джоба на средностатистическия българин. Ако след няколко литра се събудиш, продължаваш смело напред.
Бай Стефан отказва да се “кадрира”, не дава и координатите си, защото безценното му богатство аламинут би станало обект на грубо посегателство. Пази го по-добре и от зорко охраняван банков трезор. Както от алкохолни “мародери”, така и от ценители, зажаднели за квалитетна глътка. Защото по-старото поколение помни вкуса на онези ичкии, които първо галеха небцето на консуматора, сетне обонянието му, а едва след това радваха и стомаха му, а мозъкът бе последният пристан на очакваното възбуждане. Невероятно усещане, особено за тънките ценители и последователи на Бакхус.
Няма да ти отговоря откровено на въпроса дали пия, или не. Непиещият днес човек за мен е извън нормите, но той да си носи гайлето.
Иначе се радвам на над 1000 все още неначенати шишета с давност 30-40 години
Радвам им се като на внуче, какво да ти кажа повече. В колекцията ми има “Царска гроздова “Врана” - бутилирана е в царската резиденция “Евксиноград” край Варна още от времето на цар Борис III, “Царска водка “Симеон”, “Сливенска перла”, “Старият дъб”, “Казанлъшка гюловица от рози”, коняци “Преслав”, “Плиска”, както и от първите руски водки от началото на 70-те години, когато
бутилка “Столичная” чинеше в магазина 1,60-1,70, непознато за времето си питие,
но по едно време яко дръпна, особено сред снобарията - с добавени черен пипер и доматен сок в чашата.
Имам и десетки видове коняци, шампанско, вина... Та това беше уникалният вкус на родното производство, ОТК навярно точно в тази сфера си вършеше най-добре работата, сега няма нищо общо с времето оно. Дори и да си купиш най-скъпата ракия от някой елитен магазин, никой не може да ти гарантира чие производство е. Бандеролът е, така си мисля, само камуфлаж за данъчните. А преди 1989 г. нямаше бандероли, нямаше тинтири-минтири, алкохолът тогава беше по-евтин от сегашната минерална вода, но пък знаеш какво пиеш. Сега могат да те отровят и с уиски уж на 100 години, никой не може да ти каже кой го е произвел, прави разбор на алкохолната ситуация преди и сега нетрадиционният колекционер от града край Водното огледало.
Покрай тоталната сиромашия Николов вече е готов да продаде уникалната си сбирка, но не парче по парче, а изцяло
Въпреки че някои от алкохолните му уникати от 700 г биха се изтъргували по 150 лв. парчето и нагоре. Кофти е, че и снобарите избудалясаха и предпочитат да се перчат с френско шампанско в най-“елитни” чалготеки. За бон и нагоре, без да знаят каква “шльокавица” им се предлага. Подобен механизъм, впрочем, видяхме и в нашумелия руски сериал “Кухня”.
А дъртите алкохолици от града край Арда вадят железни аргументи: “Какво да го мислим тоя?! Осигурил си е пиячка до края на живота си. Може и бартер да направи - шише вино срещу кило месо и хляб, за мезе. Евала му на човека, далновиден е, от глад и жажда градус няма да пукне! Де всички да бяхме като него!”.
Хоби
Стефан Николов, колекционер: Който не пие, да си носи гайлето
Богата сбирка от скъпи ретро питиета къта у дома си кърджалиецът
0 коментара
Този анонимен алкохолик не крие щастливия си вид.
Част от все още непродаваемата богата колекция на кърджалиеца, който не иска да се афишира, за да не остане на сухо.
Все още няма коментари