Патриархът на Москва и на цяла Русия патриарх Кирил идва в България този месец на „мирна визита“, както се казва на църковен език. Той ще участва в тържествата за канонизацията на легендарния руски архиепископ Серафим Соболев, който преди години е служил в руската църква "Св. Николай Чудотворец" в София.
Серафим Соболев е един от най-обичаните и тачени руски духовници, развивали дейност извън Русия. От 1921 до 1944 г. той е първо настоятел, а след това архиепископ на църквата „Св. Николай Чудотворец“ в българската столица. Митрополит Иларион, смятан за външен министър на Руската православна църква (РПЦ), съобщи, че българският патриарх Неофит е изпратил писмо до РПЦ, в което се отбелязва:„Обявяването на Серафим Соболев за светия се очаква от цялата ни Църква и всички вярващи. Той отдавна се е превърнал в обект на всенародна почит и любов".
Руският патриарх Кирил е високоуважаван духовник не само в Русия, но и по света заради всеотдайното му служене на Бога и православието, усилията му за обединение на Руската православна църква в чужбина и контактите му с православни лидери на други страни, както и с представители на различни религиозни деноминации за развиването на духовното общение между хората и укрепването на мира. На 24 май 2014 г. той за втори път след 2012 г. прие в Москва българския патриарх Неофит. Тогава двамата патриарси отслужиха литургия в памет на св. св. Кирил и Методий, които в Русия се тачат като „славянски първоучители“. Сегашната визита на руския патриарх в София съвпада със седмата година от интронизацията му, а на 20 ноември т.г. той ще навърши 70 години. Житие-битието и кариерата на патриарх Кирил са белязани с високи морални стойности, патриотизъм и полезни обществени инициативи.
Светското име на руския патриарх е Владимир Михайлович Гундяев. Той е трето поколение духовник в своето семейство. Баща му е бил механик, а майка му – гимназиален преподавател по немски език. Родителите му били не само интелигентни и културни, но и набожни. Библията била за тях настолна книга, а животът им - подчинен на изискванията на православното християнство. Дядо му по бащина линия бил машинист в железниците. По времето на сталинизма бил заточен в известния с черната си слава Соловецки лагер. Вината му била, че роптаел срещу политиката на „обновление“ на Църквата, която всъщност целяла да се принизи ролята на религията в комунистическата държава. Макар че работел като механик, бащата на Владимир бил завършил висш курс по богословие. Заради „нелоялност“ към съветската власт и той, като баща си, бил за три години на лагер в Крим. След раждането през 1945 г. на сина Владимир в Ленинград , сегашния Санкт Петербург, бащата става свещеник. Това до голяма степен предопределя бъдещето на Владимир. На7-годишна възраст бъдещият патриарх можел вече наизуст да отслужи молебен или панихида. По това време той започнал да ходи на черква. Веднъж в църквата, докато майка му го забележи, той влязъл в олтара, което е забранено на богомолците. Майка му се притеснила, но свещеникът се усмихнал и казал: „Нищо, нищо… Явно след време ще стане архиерей“.
Бъдещият патриарх учи до осми клас в гимназия, като съчетава обучението с работа като картограф. След това постъпва в Духовната академия, която завършва блестящо през 1970 г., като година преди това е подстриган за монах, приемайки името Кирил. Във възходящата му кариера като духовник се вписват много постове в религиозната йерархия, които го издигат до митрополит през 1991 г. Кирил е бил и представител на Московската патриаршия в Световния съвет на църквите в Женева.
Когато през 2008 г. почива предишният руски патриарх Алексий Втори, митрополит Кирил временно изпълнява патриаршеските задължения до избирането му за титуляр на 27 януари 2010 г. При неговия патриархат християнството в Русия укрепва. По негова инициатива се оформят и редица нови епархии. Патриарх Кирил води активна проповедническа дейност, участва лично в литургии и телевизионни предавания на религиозни теми. Той директно контактува със сънародниците си и чрез страницата си във „Фейсбук”. На опит за компромат в някои медии срещу него в края на 90-те години на миналия век, по повод внос с митнически облекчения за нуждите на черквата на вино за богослужение и тютюн (в който той няма никакво участие), патриархът отказва да даде под съд журналиста - автор на клеветата. „ Господ ни повелява, когато ни ударят по дясната буза, да си дадем и лявата. Не подхожда на свещенослужител да решава въпроси в съда“, обяснява позицията си патриархът. Той взема принципно отношение и по много актуални международни проблеми. Християнофобията в Близкия изток, както и ислямофобията на Запад са проблеми от един и същ характер, коментира главата на РПЦ. В проповедите и изявленията си патриарх Кирил призовава руския народ към патриотизъм, единство, доброта и благочестие. Апелира към властите в Киев да спрат антируската си кампания и да прекратят войната срещу руснаците в югоизточната част на Украйна. Конфликтът в Сирия, в която Русия участва на страната на президента Башар Асад, е „свещена война срещу тероризма“, коментира патриарх Кирил. Той смята, че западната цивилизация вече не може да се нарича християнска, защото много се е отдалечила от християнския морал и нравственост. Алчността и лихварското грабителство на банките, култът към секса и наркотиците, излизащата от рамките на позволеното „свобода“, еднополовите бракове и редица други негативни явления в обществото противоречат на християнството, убеден е руският духовен лидер.
За разлика от много други консервативни религиозни водачи, патриарх Кирил е много земен. Той е широко скроена личност с богати културни и спортни интереси. Сред светските му увлечения още от детските и младежките му години са ските – алпийски и водни. Много обича също туризма. Преди време, когато журналисти го попитаха за заниманията му със спорт, той им отговори: „Духовната тренировка, която постигаме чрез аскетизма, поста и молитвата, както и физическата тренировка, която е невъзможна без волеви усилия, заедно осигуряват важен резултат - възпитанието на човешката личност“. Патриархът е близък до небесата не само в духовния, но и в прекия смисъл на думата. Той е натрупал богат опит в летенето. Има зад гърба си около 20 учебни полета с бойните самолети МиГ, като е изпълнявал фигури от висшия пилотаж. През 2010 г., когато посети Звездното градче на космонавтите, той пожела да лети в Космоса. Малко известна е любопитната подробност за интереса на патриарх Кирил към популяризирането в Русия на бойните изкуства и по-специално на самбото, в което голяма роля изиграва РПЦ . Патриархът е съавтор на книгата „Вечната борба“, в която се разказва за живота и постиженията на легендарния майстор на бойните изкуства Василий Ощепков.
Руският патриарх Кирил кара ски и пилотира МиГ
Алчността, култът към секса и наркотиците, еднополовите бракове противоречат на християнството, казва той
1 коментара