Учени, пивовари и любители на пенливата напитка дълги години спорят по два фундаментални въпроса, свързани с бирата - чия бира е по-вкусна и кой най-рано се е научил да я вари.
Всяка страна, известна с националните си традиции в пивоварството има съответните претенции за това, но и тук Китай има основания да се окаже пръв. Последните археологически находки свидетелстват, че макар и не добри пивовари в съвременността, китайците са правили пиво далеч преди сегашните капацитети в тази област - чехи, германци, белгийци и други.
И така преди пет хиляди години явно в Китай вече са отмаряли и са се разхлаждали пред чаша бира. За това свидетелстват две помещения, открити в село Мицзиая в долината на реката Въй, в северозападната провинция Шънси. В тях са намерени множество специфични приспособления и предмети за производство на бира. Сред тях има керамични съдове с широки гърла, амфори и други, по вътрешността на които има жълтеникав налеп.
Археолозите твърдят, че тези съдове са се използвали в трите стадия на направата на бира - ферментация, филтриране и съхранение. По оценка на археолозите артефактите датират от 3400-2900 преди н. е. В съдовете са намерени и суровините от които се прави бира - просо, ечемик и хмел, а повечето от зърната са били смлени, което е необходимо условие за правенето на бира.
Освен това като още едно доказателство са и откритите следи от оксалати - соли, които се утаяват при варенето на пивото. Интересен факт е и откриването на ечемик, наред с другите суровини в древната пивоварна. Тази зърнена култура излиза, че е попаднала в Китай още в началото на третото хилядолетие преди н. е. Това е хиляда години преди другите свидетелства за разпространение на ечемика на територията на Китай.
Все още няма коментари