Кое е първото нещо, с което запознавате 6-годишното си дете, като начин за „разсейване“ всеки път, когато то иска вниманието ви в необичайно време? Мобилен телефон или таблет, разбира се. Тъй като технологиите стават все по-достъпни, децата стават все по-пристрастени към идеята да имат света в ръцете си. Те вече смятат социалните медии за изключително необходими. Макар че технологиите помагат на родителите да работят по-лесно, те увреждат уязвимия мозък на детето. Да дадете на детето си смартфон е като да му дадате един грам кокаин, предупреждава водещ терапевт срещу пристрастяването, цитиран от Independent. Социалните мрежи, а чрез тях и виртуалната комуникация, създават пристрастяване при децата и младежите. Според експертите пристрастяването наистина може да е точно толкова лошо за тийнейджърите, колкото алкохола и наркотиците, и трябва да бъде лекувано като истинско пристрастяване.
„Винаги казвам на хората, че когато дават на децата си таблет или телефон, те все едно им дават бутилка вино или грам кокаин. Защо обръщаме толкова малко внимание на тези неща, в сравнение с алкохола и наркотиците, при положение че те работят със същите мозъчни импулси“, казва рехабилитаторът Манди Салигари по време на образователна конференция в Лондон. Думите й придобиват още по-голямо значение, тъй като времето, което младежите прекарват пред телевизора, расте, както и виртуалното им присъствие в различни форуми, като Snapchat и Instagram.
“Когато хората мислят за пристрастяването, погледът им е обърнат към забранените субстанции, но това е поведение, което може да се прояви по различни начини“, казва Салигари. Въпросът е колко далеч е твърде далеч. Могат ли технологиите да бъдат разделени на добри и лоши, преди лошите последици от тях да станат по-големи от ползите.
Все още няма коментари