Ел Родео, Гуатире, Венецуела
По време на управлението на президента Уго Чавес и след него нивото на престъпността във Венецуела рязко се покачи. Затворите се изпълниха с 50 000 души, две трети от които в очакване на присъдата си. Ел Родео се смята за един от най-ужасните. На 20 юни 2011 в деня за свиждания избухнаха сблъсъци между членове на различни банди в затвора. Властите успяха да възстановят реда едва след месец.
ADX Florence, Колорадо
Този затвор е построен в отговор на атаките, извършени срещу пазачите и работниците на други затвори в САЩ. Затворниците нямат право да общуват с персонала и да отиват където и да. Този вид психологическо мъчение предизвиква редица самоубие. Сред известните затворници, излежавали присъди в ADX Florence, са представители на мафиотски фамилии и терористи от Ал Кайда.
Диарбекир, Турция
Затворът в Диарбекир, самото име на който предизвиквало ужас по нашите земи, и до днес заема първо място в света по нарушения на правата на човека. Затворът е известен с физическото и психическо насилие над затворниците, с непригодните условия на живот и сексуални посегателства. За да облекчат своята участ, затворниците са прибягвали до гладни стачки, самоубийства и публични самозапалвания.
Централен затвор Гитарама, Руанда
Тук четирима затворници делят една тухлена кутийка без покрив с размери 1 кв. м. Причината е, че първоначално предвидения за 400 души затвор, в наши дни се обитава от 7 000 затворници. По време на геноцида в Руанда те просто са захвърлени тук, за да умрат. В затвора гладът, дизентерията и гангрените са ежедневие.
Алкатрас, Калифорния, Сан-Франциско
Макар и затворен, Алкатрас остава и до днес синоним на жесток затвор. В Алкатрас са държани някои от най-опасните престъпници в Америка през 1930-те и 1940-те год. Има няколко опита за бягство от затвора, но няма потвърдено успешно бягство. Ал Капоне прекарва в затвора на Алкатрас от 1934 до 1938 г., след което е преместен поради болест.
Льо Санте, Париж
Парижкият затвор, чието име по ирония означава „здраве“, е място в което трудно се остава здрав и физически,и психически. В препълнените килии затворниците са принудени да съжителстват с плъховете. За това колко ужасен е затворът говори фактът, че само за година в него са се самоубили 122 затворници.
Гълдани,Тбилиси, Грузия
Грузия е може би сред страните с най-ниска престъпност, основно благодарение на печално известните си затвори с ширещи се мъчения и туберкулоза, начело с най-известния – Гълдани.
Сан Куентин, Калифорния
В най-стария затвор в щата Калифорния са лежали както мъже, така и жени. В наши дни тук излежават присъдите си осъдените на смърт. Масовите безредици в Сан Куентин не са рядкост.
Райкърс айлънд, Ню Йорк
Един от най-печално известните затвори в САЩ е виждал в историята си побои, кланета и жестоко отношение не само от страната на охраната, но и между самите затворници. През 2007 г. медиите най-накрая обърнаха внимание на този затвор, след като 18-годишен бе пребит почти до смърт от съкилийниците си пред погледите на охраната.
Сан Хуан де Луриганчо,Лима, Перу
Най-жестокият затвор в Южна Америка е построен за настаняването на 2 500 затворници, но в момента се обитава от около 7 хиляди. Сами по себе си условията не са строги, а това води до развиваща се търговия с почти всичко – от електронни джаджи и DVD до наркотици. Побоищата между конкурентите и клиентите тук са ежедневие, както и посещенията на проститутките впрочем. Затворниците обитават свой собствен град на греха, в който убийствата са ежедневие и оцелява само най-силният.
Вологодски пeтак, ез. Новое, Русия
Руският Алкатрас е изолиран на остров сред езеро и в него лежат някои от най-опасните престъпници. Макар да няма данни за насилие от страна на охраната, животът с нулеви санитарни условия, сред ледена вода и снегове, без възможност за посещения, съсипва психиката.
Блек Бич, Малабо, Екваториална Гвинея
Този затвор придобива печална слава заради жестокостта на охраната, проблемите с недохранването, препълнеността, нашествията на плъхове и нарушенията на правата на човека. Затворниците често умират от епидемии или при опити да избягат.
Затворът в Найроби, Кения
Построен през 1911 г. за 800 затворници, през 2003 г. той е обитаван от 3000 души, което го прави един от най-пренаселените затвори в света. Поради това възникнаха проблеми с хигиената, санитарните условия, а зловонието на въздуха е непоносимо.
Бутирка, Москва, Русия
Московският затвор е известен с насилието, до което прибягва администрацията след всеки протест срещу условията на живот. Една килия се обитава понякога от десет души, през ляотото в затвора цари непоносима жега, да не говорим за епидемиите на СПИН и туберкулоза.
Затвор с максимално строг режим Камити,Найроби, Кения
Камити е известен с нищетата, в която живеят затворниците, както и с побоите до смърт над тези, които се решат да протестират. Недохранването, язвите и холерата са ежедневие в затвора.
Владимирски централ,Русия
Затворът е построен през 1783. Печална известност придобива в Съветския съюз, когато се превръща в място на задържане на политически затворници. Днес пренаселеното и гъмжащо от заболявания учреждение е известно със садистичното отношение на пазачите и побоите, понякога завършващи със смърт.
Затворът Стенли, Хонконг
Това е едно от шестте най-охранявани места в Хонконг. Въпреки че още през 90-те е взето решение затворът да бъде закрит, той остава действащ и пренаселен и до наши дни. През годините тук са държани военнопленници и са изпълнени над 120 смъртни смъртни присъди.
Монтелюпих, Полша
Един от най-страшните нацистки затвори е използван от Гестапо през цялата Втора световна война. Между 1940 и 1944 г. през него са минали 50 000 души, а разпитите били извършвани със средновековни мъчения. Печалната линия била продължена и от комунистическите власти, дошли на власт след войната.
Изправително учреждение Атика, Ню Йорк
Затворът, построен през 1930 г., е бил на мястото на задържане на някои от най-опасните престъпници в света. Печална слава той придобива след бунт на 9 септември 1971. 2200 затворници вземат за заложници тридесет и три служители, настоявайки за по-добри условия на живот и политически права. В резултат на четирите дни преговори са убити 39 души, сред които 10 охранители и служители.
Лагер 1391, Северен Израел
Военен затвор за особено опасни престъпници, съществуването на този затвор, само на час път от Тел Авив, бе разкрито едва през 2003 г. Почти цялата му дейност е засекретена и никой не знае какво се върши там.