70 години закръгли големият актьор Руси Чанев, чиито роли му в „Авантаж”, „Осъдени души”, „Време разделно”, „Кръвта остава” и „Мера според мера” остават в българската кинокласика.
Чанев е роден през 1945 г. в Бургас. Съпругата му е известна от киното и театъра актриса - Невена Мандаджиева, дъщеря на славния театрал Желчо Мандаджиев, навремето директор на Сатиричния театър.
Руси завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ, играе на сцените в Пловдив, после в София - в Младежкия, в Народния и най-дълго в Театър „София”. През 1990 г. с група колеги основава Малък градски театър „Зад канала”, където два сезона е и директор. Има над 100 роли в театъра, телевизията и киното. Чанев се
снима в българското кино от 1965 г.
Изявява се успешно и като писател, драматург и сценарист.
Първите му опити са публикувани в сп. „Родна реч”, а по-късно - във в. „Студентска трибуна” и „Народна младеж”. В съавторство е написал за театъра драматизации по белетристични творби, а за киното - сценариите на филмите „Авантаж”, „Мера според мера” и „Зад кадър”. През 1966-а заедно с художника Младен Младенов издава първата си книга - „Три неснимани филма”, както и романа-касета „Битак”, за който са отличени с литературната награда „Огнище”.
Винаги е бил труден на интервютата, а в последните години въобще ги отказва. Твърди, че има много за казване, но предпочита да го прави сам, а не пред журналисти. Твърди, че нямало какво ново да каже, но все пак прави изключение - като например публичното изявление, с което подкрепи преди години Мартин Заимов в борбата му с Бойко Борисов за кмет на столицата.
В „Мера според мера“ Руси Чанев се превъплъщава гениално в образа на Дилбер Танас. Филмът излезе през 1981 г. Говори се, че след премиерата му в София мнозина били буквално сащисани от факта, че много от показаното оспорва написаното в тогавашните учебници по история, и
Тодор Живков дори искал да спре филма,
но преподавателката по западноевропейска литература Надежда Андреева му казва: „Защо, другарю, хубав филм, интелектуалците го харесват…“
В крайна сметка Живков разбира, че не бива да се конфронтира с общественото мнение и не забранява „Мера според мера”. Заради изпълнението си в този филм Чанев усвоява перфектно вардарско-струмишкия диалектен говор. Обучава го майката на Георги Дюлгеров, чийто род е от македонски преселници. Легенди се носят и за това как, преди да участва и в „Авантаж”, също под режисурата на Георги Дюлгеров, Чанев прекарва доста време в компанията на затворници и дори понякога преспива в затвора, за да усети какво е да си престъпник.
Заради кауза - "несъгласие с репертоарната политика на Народния", популярният актьор изхвърча от щата на най-елитния български храм на Мелпомена. Конфликтът между него и директора Васил Стефанов се пренесе извън сградата на Народния и лъсна за дълго по първите страници на националните ежедневници. В крайна сметка така и не се разбра на чия страна е правото. Видя се само на чия страна е силата, защото
Чанев бе уволнен дисциплинарно и сетне го канеха да участва на хонорар само в някои спектакли!
Руси е актьор от световна класа, ако беше в по-тесни връзки със световното кино, щеше да е прочут и в Европа, и в света, твърди режисьорът Дюлгеров. Руси е актьор, който има харизма, фотогения. На екрана е магнетичен за жените. Притегателен е не само с външния си облик, а и с вътрешната си емоция. Много е труден за работа. Подлага всяко нещо на съмнение и дискусия. Много дисциплиниран на снимачната площадка. Винаги идва подготвен. Аз лично съм му много благодарен, твърди режисьорът.
А Валери Йорданов, с когото се снима във филма „Хъшове”, казва: Страхотен актьор е и това го знае всеки. Той е много силен характер и от първия момент съм много респектиран от него. Той е твърд и неподправен, никога не се преструва. Поведението му е мъжкарско, винаги защитава позицията си. Мисля, че няма слаба роля, много е критичен и е перфекционист.
Чувството му за хумор е много остро и специфично. Не всички могат да усетят шегите му или пък ги разбират със закъснение
На официална церемония на 21 май тази година министърът на културата Вежди Рашидов връчи награди на изтъкнати български артисти по повод Деня на българската просвета и култура и славянската писменост. Сред отличените е Руси Чанев, който получи звезда „Златен век". Докато приемаше наградата си, актьорът рече:
„Човек не е сам на света, отделен, той е създаден, оплоден от останалите, с които е бил във връзка. Затова – благодарността е към всички тях. Човек не може да се забележи и определи, ако няма други. Умните хора на света казват, че
мисията на човека е да внесе яснота на тази земя
Животът – хаотичен, мъглив и проблематичен, иска да бъде осветен, изяснен и подреден, за това се пее в песента „Напред, науката е слънце". Цялата работа на културата е интерпретация, изясняване, улеснение, тълкуване на живота. Културата, изкуството или науката е коментар. Творението на културата подрежда хаоса на живота".
Неда ВАРНАЛИЕВА
Все още няма коментари