За да бъде намален дефицитът в бюджета за 2023 г., финансовият министър Велкова предложи вдигане на ДДС до нормална ставка 20% за ресторанти и спортни съоръжения, както и премахване на нулевите акцизни ставки за тока и газа, и според нея това ще позволи да се увеличат пенсиите с 12%. Е, и, първо с предлаганите промени ще вземете от нас „99,99% балъци“ 6 милиарда допълнителни приходи, за да ни „увеличите“ пенсиите. Първо ще ни ги вземете и после да ни ги дадете като „увеличение“ на пенсиите. Благодарим за такова увеличение.
И ние, пенсионерите, имаме достъп до Евростат. Там пише, че в скандинавските страни подоходният данък стига до 50%, а в Словения, Хърватия и Португалия е до 55%. А ние сме може би единствената страна в света, където милиардерите плащат 10% подоходен данък. По примера на скандинавските страни, които имат висок жизнен стандарт, и ние да въведем, както при тях, до 50% облагане на подоходния данък. И ето ви, министър Велкова, към 106 милиарда лева, а не 6, които вие искате да съберете за пенсионерите с ДДС и акцизи. И още да погледнем в Евростат данък дивиденти, например в Люксембург е до 50%, а в Канада до 52%. А милите 2 милиона пенсионери едва ли могат да повярват, че у нас този данък е 5%, а не 50%, както в богатите страни. Госпожо министър, ето само оттук 6 милиарда за увеличение на пенсиите. Може би и затова тези страни са богати, пенсиите и заплатите са високи, а цените на някои хранителни продукти по-ниски от тези у нас.
Ето информация за това откъде са парите за пенсии в съседните страни. Първо, Северна Македония и Сърбия имат към две трети от нашия БВП, но отделят 4% за пенсии и в същите преди инфлацията минималните пенсии са съответно 600 и 780 лв. А у нас за този период се отделяха 1,17% от БВП и минималната пенсия беше 370 лв. А ако и у нас се отделяха 4% от БВП за пенсии, минималната пенсия следваше да бъде над 800 лв. Да, ама не, решават управляващите.
И в резултат на политиката на управляващите по думите на финансиста Димитър Чобанов за последните три години заплатите са увеличени с 37,9%, а пенсиите с 26,2%, или с 11,7% по-малко.
Следва и тъжната статистика. Предходните години смъртността сред пенсионерите е около 100 000, а забележете, през 2021 г. нараства на 148 000, а през 2022 г. е вече 156 000. Този ръст може да се приеме като критерий за определението геноцид над майките и бащите на нацията. На другия полюс в останалите страни в Европа пенсионерите имат средства за един заслужен достоен живот, което се дължи и на факта, че във всички страни в Европа има партия на пенсионерите.
Акад. д-р Ганчо Попов, Сдружение „Национален Български Университет Трета Възраст“