Ще се опитам да се мотивирам защо подкрепям идеята за учредяване на партия на пенсионерите. При приемане на годишния бюджет за следващата година се одобряват 10% корпоративен и подоходен данък и 5% данък дивиденти. Това са решения не в интерес на народа, на 99,99% от българите, а в интерес на 00,01% от народа, свръхбогатите. Това се потвърждава от факта, че корпоративният данък в ЕС е към 35%. Подоходният във всички скандинавски страни е до 50%, а в Словения, Португалия до 55%. А данък дивиденти, примерно в Люксембург е до 50%, а в Канада този данък стига до 52%. На това народът му казва, нерде 5, нерде 50?
Когато имаме партия на пенсионерите в парламента, тя ще отстоява средноевропейски норми на данъчно облагане. Като нямаме партия на пенсионерите в НС, за 2022 г. само от трите преки данъка в бюджета на държавата влизат по- малко, гледайте внимателно – 31 436 700,0 милиарда отиват по сметки на 00,01%, и то само за една година. А за 10 годни са 314 милиарда плюс 50 милиарда от укрити данъци с кухи фирми.
При липсата на партия на пенсионерите, която да отстоява средноевропейско данъчно облагане, по данни на Евростат за 2021 г. разликата между 10% бедни и богати в Европа е 5,5 пъти, а у на 15 пъти.
Братя и сестри пенсионери, вие виждате, че минималната пенсия у нас е най-ниска не поради липсата на пари, което непрекъснато ни втълпяват, а поради циничното решение на законотворците. Ако и у нас имаше партия на пенсионерите, те щяха да отстояват за пенсии по 4% от БВП, както в Северна Македония, Сърбия и Румъния. Минималната пенсия следваше да бъде над 800 лв. а великденските добавки 200-300 евро, както в Гърция. Ето защо трябва да се учреди партия на пенсионерите, която да защитава нашите интереси в Народното събрание.
Та не липсата на пари, а липсата на политическо решение, липсата на партия на пенсионерите определя нашите най-ниски в ЕС минимални пенсии и коледни и великденски добавки.
В подкрепа на предложението за учредяване на партия на пенсионерите у нас е и фактът, че в Европа няма страна, в която такава да не е регистрирана. В Сърбия председателят на партията на пенсионерите е бил министър на труда и зам.-премиер, а в Нидерландия пенсионерите имат евродепутат.
Аз съм твърдо убеден, че при едни избори партията на пенсионерите ще я подкрепят към 2 милиона пенсионери, към 600 хиляди пред пенсия, милион бедни работещи с месечен доход под минималната работна заплата, майките на деца с увреждания. Ето това са 60-те процента негласуващи. И резултатът – партията на пенсионерите ще бъде първа политическа сила.
Акад. д-р Ганчо Попов, ректор на НБУ-трета възраст