В Швейцария бе представена уникална изложба на автентични български носии от всички наши етнографски региони. Заедно с тях бяха подредени и... традиционни японски кимона, тъй като целта на инициативата бе да запознае швейцарската публика с културата и традициите на България и Япония. Затова и експозицията бе открита в японското посолство в столицата на страната на часовниците и шоколадите. Иначе бе под наслов „България в себе си кътам”.
Поканите за събитието бяха изработени от талантливата наша сънародничка художничката Любов Желева, която живее в Цюрих. Декорацията върху тях символизира толерантността на българската и японската култура.
Експонатите са част от семейната колекция на българката Ваня Велкова, която се е установила в Германия от близо две десетилетия. Тя е събирала носиите в продължение на 35 години, като повечето са наследени от нейните предци, а други е получила като дарение от възрастни хора от цялата страна или техни наследници.
Освен уникалните костюми, нашенката събира, проучва и систематизира легенди и предания, песни и приказки от селищата, откъдето са взети битовите костюми. Колекцията обхваща стари и нови образци на калоферска дантела, копривщенско кене и различни автентични предмети за бита на българския народ от края на XIX век до 50-те години на XX век.
Българката лично запозна гостите с историята на всяка една от представените носии и старинни накити, използвайки богат снимков и филмов материал за фолклорните традиции на нашата страна през Възраждането и непосредствено след Освобождението.
„Първата си носия получих в IX клас, когато баба и дядо подариха на всеки от внуците си по един комплект. С времето интересът ми нарастваше – защо е такава престилката, шевицата, накитите... Зная за почти всяка носия на кого е принадлежала. Затова за мен тези облекла са живи. Виждам конкретната жена зад всяка дреха, знам нейната история, опитвам се да гадая какъв е бил характерът й“, разказва Ваня пред базираното в Германия радио „Татковина“.
Все още няма коментари