И така, кандидатът на ГЕРБ Цецка Цачева загуби по точки първия тур на президентските избори от кандидата на БСП ген. Радев. Премиерът Борисов твърди, че не било точно така, че ГЕРБ е на първо място сред партиите, защото Радев е издигнат от инициативен комитет. До вчера ГЕРБ беше първа политическа сила, днес вече е само първа политическа партия. Първото място сред силите е на инициативен комитет. Което, поне според нас, утежнява загубата: ГЕРБ загуби дори не от партия, а от инициативен комитет.
Това, естествено, са алабализми, пуснати, за да не се изпълни обещанието за оставка. Румен Радев е кандидат на левицата, избран и номиниран лично от лидерката на БСП Нинова. Преди изборите Борисов каза, че на първи тур се мерят собствените гласове на партиите, докато на втори тур вече се правят коалиции, прехвърлят се гласове. И беше прав. Но сега му е дошъл друг акъл. (Каква изненада!) „Ако загубим балотажа, отиваме на предсрочни избори.” Ще подаде оставка на правителството, ако общият (вече!) десен кандидат не спечели на втори тур. Това трябваше да е неговата клетва и за първия тур, но той се направи за пореден път на Крали Марко и сбърка. Логично е оставката на кабинета да се обвърже с окончателната загуба или победа на изборите. Защото ГЕРБ наистина е мандатоносител, но не управлява сама, а в коалиция с РБ и ПФ. И независимо дали на тях им харесва или не, Цецка Цачева е единственият останал и следователно общ кандидат на управляващата коалиция. Ако се провали, това означава, че коалицията не се ползва вече с достатъчна електорална подкрепа.
Първият извод, който може да се направи от първия тур на президентските избори, е, че бива, бива, но чак магаре президент не бива. Хипотезата на Борисов, че каквото и да ни предложи, ние ще го изберем, не издържа проверката на урната. Сега предстои да видим дали сговорна дружина магаре избира. Управляващата коалиция има далеч по-голям потенциал от „неправителствените” партии. За Каракачанов и Трайков на първия тур са гласували над 20% от отишлите до урните. Мисля, че би трябвало да сложим в сметката и 11% от аптечния бос Марешки, щото той все пак е виден капиталист, десен човек. Но понеже у нас има и много леви капиталисти, засега ще се въздържим.
Докато левите кандидати Калфин и Дончева оставят едно доста оскъдно наследство – около 5%. ДПС вече заяви подкрепа за БСП, но дори и с техните 5-6% гласовете за Радев не би трябвало да са достатъчни, за да се настани той в Бялата къща.
Това е на теория.
Но на практика едва ли ще е така. На практика ще задейства законът за счупената чаша с ориз. Когато чашата се разбие в пода, оризът се пръска във всички посоки, а някои зърна попадат на най-невероятни места.
Борисов симулира увереност: „Мисля, че на втори тур имаме реални шансове да победим”. И категорично заяви (по борисовски категорично де!), че няма да приеме подкрепа от БСП и ДПС. Не че някой му я предлага…
ГЕРБ няма остатъчен собствен ресурс, който може да мобилизира. Седмиците преди изборите показват, че Цачева е постигнала максимална консолидация на избирателите на ГЕРБ и подкрепата й замръзна в една точка доста преди „термина”, докато тази за Радев се увеличаваше до края. Явно тя не се ползва с популярност извън средите на партията си.
Предстои да видим каква част от избирателите на провалилите се кандидати може да привлече Цачева. Прогнозите не са особено обнадеждаващи. Изследване на „Медиана”, проведено в седмицата преди изборите, която, естествено, е коренно различна от седмицата след изборите, твърди, че Цачева може да разчита едва на 50% от избирателите на Трайчо, 11% от тези на Патриотите, 17% от подкрепилите Марешки. Румен Радев може да разчита на 50% от избирателите на Татяна Дончева; 63% от избирателите на Калфин; 26% от тези на Каракачанов; 27% от гласувалите за Марешки и дори 17% от гласувалите за Трайков.
Това предвещава труден балотаж и сериозна възможност за загуба за Цецка Цачева.
Най-интересни за привличане са избирателите на Патриотите. От това къде ще отидат тези 600 хил. гласа до голяма степен ще се реши крайният изход. Резултатите, уловени от „Медиана”, изглеждат логично на фона на сходната изборна риторика на Патриотите и социалистите. Освен това в изборната нощ Каракачанов и останалите лидери на ПФ отказаха да призоват избирателите си да подкрепят Цачева. „За нас гласуването е по съвест, заяви Каракачанов, как си представяте да се изправим като чобани и да кажем на хората, които са гласували със сърце и душа за нас: "Гошо или Пешо, гласувай за този или онзи". Патриотите са окрилени от резултатите, те вече си представят как стават трета, а защо не и втора сила в един бъдещ парламент: „Имаме интерес от предсрочни избори, защото Обединените патриоти сме във възход, ще вкараме 45 депутати”.
Как ще постъпят избирателите на Трайчо Трайков? Да напомним, че РБ спечели на изборите през 2014 г. един неочаквано висок процент с обещанието, че посмъртно няма да се коалира с „мутрата”. Тежки думи казаха за ГЕРБ и гражданите на Кунева, и десебарите на Радан. После Лукарски призна, че това било трик. Сега същият Лукарски май е намислил нов трик - обещава избирателите на Трайков на ГЕРБ: „Твърдо мога да кажа, като представител на РБ и лидер на СДС, че ние не можем да позволим червен генерал да застане начело на България, а трябва да подкрепим кандидата на ЕНП”. И твърди, че Трайков е изразил същото мнение пред ИС на РБ. Трайчо обаче отрече във ФБ: „Не съм дал подкрепата си за никого от участниците в балотажа”. И така, партиите от РБ отново се разделиха. Тези, които са с единия крак във властта, призовават за подкрепа на Цачева, а партията, която е с единия крак извън властта (ДСБ), отказва подкрепа. Няма да се учудя, ако избирателите на РБ теглят една и на едните, и на другите и си останат вкъщи.
„Да обичаш малко – няма смисъл. Да обичаш много – няма кого.”
И пак се връщаме към изначалния въпрос: Толкова ли е самонадеян Борисов, за да предложи най-неизбираемия от всички възможни кандидати? Или зад този избор се крият някакви пазарлъци с вътрешни и външни сили. „Истината е достъпна само ретроспективно.” Сега само Борисов и неговите кукловоди знаят накъде са ни повели.
А че Цачева е неизбираема, го доказва и поведението на собствения електорат на ГЕРБ. По приблизителни изчисления за нея са гласували около 750 хил. избиратели (при 1 349 380 за Плевнелиев през 2011 г.). На парламентарните избори през 2014 г. за ГЕРБ са гласували 1 072 491 избиратели. Би трябвало партията да има един сериозен резерв от поне 250-300 хил. гласа, които на първия тур не са се явили пред урните. Та, поставен ребром, въпросът е дали тези избиратели още са на ГЕРБ, но не са се явили пред урните, защото са разочаровани от издигнатия кандидат, или сме свидетели на началото на края на политическия монопол на ГЕРБ. „Рано или късно, всички циркове напускат града.” И няма как ГЕРБ да е изключение.
Но да не прибързваме като Радан, който вече поръчва ковчега на ГЕРБ: „Това управление се срина пред очите ни, то няма 1/4 подкрепа от хората…”. Резултатите от частичните избори за кмет на столичния квартал „Младост”, който по население надвишава доста от окръжните градове, показват малко по-различна картина. Частичните избори са един от важните индикатори за евентуална промяна в настроенията на избирателите. Засега в „Младост” води кандидатът на ГЕРБ Мария Илиева. Тя взема 24.2 на сто от гласовете и отива на балотаж с независимата кандидатка Десислава Иванчева (16.59%). Кандидатът на социалистите о.р. ген. Стефанов е трети.
И така, от понеделник започна „страстната” седмица. Залогът е огромен и борбата ще бъде безмилостна. Борисов започна понеделнишки още рано-рано. Призова във „Фейсбук” всички антикомунисти да подкрепят Цачева. Зад ген. Радев, вика, стоят задкулисни олигархични кръгове. А зад ГЕРБ? Но да не почваме тая тема, че е дълга и широка…
Понеже гледам, че и некои десни пеят същата песен и се напъват да спират комунистите с Цачева, та ще кажа, че е доста глупаво да се бърка антикомунизмът с Цачева и Борисов. На тях са им нужни поне 5 г. системно образование и 20 г. социализация в нормална демократична среда, за да могат да им се избият сърповете и чуковете. И пак е съмнително.
Във „Фейсбук” някой обърна внимание, че ген. Радев и Илияна Йотова не са членували в БКП. И лидерката на БСП Корнелия Нинова не била член на БКП. Докато и Цецка, и Борисов са членували в комунистическата партия. Което малко измества дискурса. Оказва се, че на тези избори са се изправили БКП срещу БСП. Така де, не излиза ли така.
Ех, минало наше неизживяно… Но такава е диалектиката на нещата. Както обича да казва д-р Филипов, антикомунист може да се направи само от комунист, няма от какво друго.
Ако питате мен какво ще направя на втория тур, ще кажа, че бих мижнал и бих гласувал за тази гъдулка, ако евроатлантическата ориентация на Борисов и ГЕРБ беше категорична. Но тя не е. Борисов доста заигра напоследък с Матушката. Та не съм убеден, че си струва срамът да гледам как през следващите пет години Тетка Цачева разнася славата ни по света и у нас.
Но ще помислим още. Както казва колегата Волтер, „никой проблем не може да устои на атаките на постоянното мислене”.
Все още няма коментари