Наскоро федералното правителство на Германия съобщи, че всяко второ пиле, което се предлага на пазара на дребно, е заразено с бактерии, които причиняват диария. Затова трябва да знаете как да се защитите. Немските лекари призовават в никакъв случай да не мием пилешкото месо под чешмата. Ако го правим, капки от повърхността му се разпръскват върху кухненски повърхности и могат да съдържат бактерии. Така те се оказват например на дъската за рязане. После, нарязвайки зеленчуци върху нея, се излагаме на риска от заразяване с тези бактерии.
За да се предпазите, не е достатъчно само да избършете повърхностите, те трябва да бъдат измити и дезинфекцирани. Специалистите обясняват, че няма как да направим пилешкото месо стерилно, но можем да намалим броя на бактериите върху него и да предотвратим по-нататъшното им размножаване. За целта отстранете месния сок, тъй като той е благоприятна среда за растежа на бактериите. След това сварете пилето. Именно топлинната обработка най-добре убива бактериите. Много е важно старателно да миете ръцете си след работа със сурово месо. Бактериите в пилето умират при условия, когато температурата вътре в него достигне 72°C и остане така две минути. Разбира се, пилето се готви по-дълго, но за да се затопли месото до тази температура, трябва да мине време. Как да разберете дали месото е стигнало нужната температура?
Единият вариант е да използвате специален термометър, който на достъпна цена може да бъде закупен в големите супермаркети. Ако нямате термометър, проверете степента на готовност на пилето, като го нарежете. Месото вътре трябва да е бяло – това означава, че е добре изпечено или сварено, а в него не са останали опасни бактерии. Лекарите напомнят още, че при размразяване трябва пилето да се постави върху сито или друг тип мрежа, а под него да има съд като контейнер. Така цялата вода ще се оттича, за да не се създаде среда за възпроизвеждане на бактерии. Пилето задължително трябва да се размразява в хладилника, а не на стайна температура.
Все още няма коментари