Не се стремете да поддържате еднаква температура в жилището си през целия сезон, защото тогава не пестите енергия. Това обясни Мая Николова, директор Дирекция „Дялово разпределение и енергийни услуги“ в „Топлофикация София“ ЕАД. Тя представи няколко съвета за спестяване на топлинна енергия и оптимизиране на сметките за отопление и топла вода без лишения от топлинен комфорт в жилището или в офиса.
„Вашият радиатор има едно умно приспособление, което се нарича термостатичен вентил. Той има отделни степени, когато го завъртите на определена степен, вие му давате команда каква температура трябва да бъде постигната в помещението. Достигне ли се желаната температура, вентилът автоматично притваря достъпа на топлина на радиатора. Не забравяйте вентила максимално отворен целия сезон, защото тогава той няма да може автоматично да затвори достъпа на топлина в радиатора, независимо че в помещението вече е достатъчно топло. Най-икономично е да оставите вентила на средна позиция. Работещият радиатор постоянно ще консумира големи количества енергия, за да поддържа зададената чрез термостатичния вентил температура в широкото пространство. Температурата в спалните през нощта може да бъде по-ниска, без да се наруши комфортът на спящите. Ако сутрин всички излизат от дома, не е добре напълно да затворите вентилите на радиаторите, вечерта ще е нужна много повече енергия, за да стоплите изстиналите помещения“, обясни тя в ефира на радио „Фокус“.
Николова уточни, че е най-добре вентилите да се оставят на втора степен. Завесите, декоративните решетки и масивните мебели пред радиаторите пречат на топлообмена в помещението и също увеличават консумацията на топлинна енергия, добави тя.
Все още няма коментари