Волен Сидеров: Ген. Радев може да е добър любовник, но не е политик
Цецка Цачева е уравновесена, изборът й не е лош
2 коментара
V Волен Сидеров е завършил „Теология” в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”.
V Работил е като фотограф, журналист. Бил е главен редактор на в. „Демокрация” и зам. главен редактор на в. „Монитор”.
V Председател е на партия „Атака” от нейното основаване през 2005 г. След парламентарните избори през същата година влиза в 40-ото Народно събрание. Депутат е и в следващите три парламента. Партията му е част от формацията на обединените патриоти, която издига за президент Красимир Каракачанов.
- Г-н Сидеров, има ли гаф „Бокова-Кристалина“ и дали избирането на Антониу Гутериш за генерален секретар на ООН дава основание на опозицията в България да иска вот на недоверие? Настояването за оставката на Бойко Борисов и правителството не измества ли акцента от президентските избори, за сметка на предсрочни парламентарни?
- Аз дълбоко бях убеден и се оказах прав, че България не беше предвидена да оглави ООН. Нямаше как да бъде допуснато българка да оглави световната организация. Големите играчи винаги са ни прецаквали. Тук става вътрешно самоизяждане. То е вредно, защото и леви, и десни можеха да кажат: „Нека да е българка, която и да е. Може да не ми е симпатична Кристалина, но ако тя има шансове – да стане. Ирина била комунистка, от такава фамилия – ако има шансове, да стане“. Ама той и Гутериш е комунист. Това, че в последния момент беше предложена Кристалина, не беше добър ход. И тук правителството и премиерът трябва да обяснят откъде бяха подведени. Доколкото аз знам, Юнкер, Меркел и подобни „големи“ партньори на България са подлъгали Борисов. Ако е така, трябва да преосмислим колко са коректни с нас и председателят на ЕК – Юнкер, и канцлерът Меркел, на която Борисов се предоверява понякога.
- Дали Борисов ще каже какви са били договорките и с кого?
- Би трябвало да обясни как и защо е бил подведен, но ще изпадне в конфузията да нападне пряко Юнкер и Меркел, което не го устройва. Но трябва да намери формата. Той има интуицията за тези работи. Иначе върху него се стоварва цялото политическо истеризиране.
- Назрели ли са предсрочни парламентарни избори?
- Не сме готови все още, защото патриотичният блок не е конструиран както трябва, за да ги спечели.
- Коалицията, която правите - „Атака“, НФСБ и ВМРО, има ли действително стратегически цели, или е фиксирана конкретно върху президентския вот?
- Президентските избори ще са първата проба. Когато се види, че патриотичната формация взима достатъчен вот, за да бъде силна, да бъде определящ фактор и да не зависи от ДПС и други, тогава може да се мисли за предсрочни парламентарни избори. Да, това е стратегически съюз. Социолози твърдят, че Каракачанов може да се бори на балотаж с БСП. Затова се затвърждава убеждението, че ако не влезем в следващото правителство, то поне в НС трябва да определяме политиката на България.
- С исканото от БСП, АБВ и ДПС недоверие не се ли подновява идеята за нова тройна коалиция от станишевски тип, не изпреварват ли те вашия блок?
- При тях има страх от обединението на патриотите, но не виждам как те биха могли да оформят нещо хомогенно. Те са много различни. ДПС и БСП, колкото и да са играли заедно през годините, социалистите са наясно с негативите, които трупат от такова взаимодействие. А АБВ са отломък от БСП. И ако се върнат обратно в партията майка, се самозаличават.
- Вие подсказвате хипотезата за балотаж между патриотите и БСП. Това означава ли, че изразявате силни резерви по отношение на Цецка Цачева? Защо тя е кандидатът на ГЕРБ, защо се появи толкова късно и защо не играе лично Борисов?
- Е, там всичко се въртеше около въпроса дали да излезе Борисов, или да остане в изпълнителната власт. Той предпочете второто. И, в крайна сметка, излъчиха втория човек в държавата. С Цачева сме имали професионални отношения в парламента. Уравновесен човек е. Изборът й не е лош. Другото е, че те са управляващата партия. Владеят технологията на изборите. Повечето кметове са техни. Полицията е тяхна.
- Това крие ли риск от манипулиране на вота?
- Не, това е просто предимство. Предимството на властта. Значи могат да си осигурят победа. Даже мисля, че ще работят за победа на първия тур. Те са няколко обиколки напред.
- Фрагментирането в ляво не е ли прекалено рисково за ген. Радев, чий кандидат е той?
- Ген. Радев може би е сериозен играч на карти, но в политиката той е неизвестен. Никой не може да каже какви са вижданията му по вътрешната и външната политика. Докато няма човек, който да не познава кандидата на обединените патриоти Красимир Каракачанов. Той е отстоявал вижданията си години наред. Грешна е тезата за издигане на кандидат за президент, който не е политик. Така че ген. Радев не го знам. Може да е чудесен човек, съпруг, любовник и добър пилот, но му липсва политически бекграунд. Той тепърва ли ще се учи, тепърва ли ще изгражда позиция. Малко е недостоверен. До вчера козируваше на американците в НАТО, сега заявява пред социалистите, че се обръща към Русия.
- С номинирането на Цецка Цачева не се ли подхраниха надеждите на обявяващия се за автентично десен Трайчо Трайков?
- Как да е десен този, който работи за чуждите монополи. Откъде идва Трайчо Трайков? Идва от чужд монопол, срещу който ние се борим от години да го изгоним от България, защото той не е инвеститор, а е колонизатор. Идва служител на чужд монопол и казва: „Аз съм десен!“. Не, ти си служител на чужд капитал. Разбирам да си десен, ако се бориш за българското предприемачество. Той е рупор на колонизаторите от мариците, ЕВН, ЧЕЗ, бензиностанциите.
- Има ли основание претенцията, която се заявява през Калфин, че той е политикът професионалист, който е подготвен най-добре за дипломацията и външните отношения?
- Той беше външният министър, който подписа договора със САЩ за безплатното ползване на четири военни бази на наша територия, в които нямаме право въобще да знаем какво става. Ние правихме митинги срещу това в Южния парк, гониха ни като терористи полицаите, докато той подписваше с Кондолиза Райс. Ако това е за гордост, значи има сбъркана представа за външната политика. Това е човек, който трябва да си посипе главата с пепел и да каже: „Сбърках!“. А той сега се гордее с това.
- Откъде дойде кандидатурата на Орешарски, кой стои зад него?
- Твърдят, че ДПС стои негласно, защото той беше премиер в един кабинет, в който от Движението имаше министри. Няма как да отговоря вместо него. Като коментатор мога да кажа, че за появата му има комбинация от причини. Една от тях е чисто психологическа и компенсаторна. Той беше премиер в правителство, което беше доста незаслужено охулено. Приписаха му много черни краски, без това да е обективно. За заема от един милиард, който той се опита да вземе, вдигнаха страшен шум. Тези пари са несъпоставими с последвалите 16 млрд. При него имаше леко намаляване цената на тока, за което и ние се борихме. Всичко това остана незабелязано. Направиха един майдан и преврат със силно заглушаване на обективните истини. И той със сигурност има основание да се чувства незаслужено охулен.
- Каква е реалната роля на ДПС? Карадайъ заяви в парламента, че са направили анализ, няма да участват със свой кандидат, но гласовете им ще решат изборите.
- Да не забравяме, че ДПС в момента има конкурент в лицето на ДОСТ. Беше много интересно до последния момент дали Лютви Местан ще се кандидатира. Това поставяше ДПС в много сложна ситуация – да се бори за собствения си електорат. Те досега такова нещо не са правили. И те тогава щяха да са длъжни да извадят контракандидат. Ако Орешарски играе тази роля, значи са изпреварили, завардвайки капията. Но Местан не излезе. Вероятно не е получил нужната подкрепа от Анкара.
- Какво ще се случи на балотажа, каква ще е вашата роля там?
- Нека да стигнем, ние сме стари бойци. ГЕРБ ще работи да няма балотаж, затова ДПС ще се ориентира към партията, която е реалният носител на властта, където са и реалните възможности за бизнес. Аз 2006-а вече бях на балотаж срещу Първанов. Така че сега обединените патриоти имат реален шанс. Ще бъде битка.