Спират ли безкрайните дъждове, какви щети нанесоха, задават ли се адски жеги през юли и август – на тези въпроси отговори за „Ретро“ проф. Георги Рачев. От днес вече можем да ходим на море, идат топли и слънчеви дни, обясни климатологът.
- Като заваля, та цяла неделя. Докога така, проф. Рачев?
- Това е един средиземноморски циклон, който се оказа изключително голям, бавно подвижен и направи много поразии. Наистина валя в продължение на 4-5 дни на целия Балкански полуостров, не само в България. Имаше частични наводнения в Сърбия, особено много в Албания, най-сериозно пострада Гърция, особено Лариса и Комотини, и южните части на Западните Родопи. Така че това явление не е само и единствено при нас. Този циклон изля страшно много дъжд, поне на половината на територията на България, сумарните валежи от началото на процеса оставиха над 100 литра на квадратен метър. Има места, където са надхвърлили 200 литра на квадратен метър, което практически е сезонната норма на валежа за лятото на някои места, а ние ги поехме в рамките на няколко денонощия. Този силен дъжд за кратко време предизвика и тези частични наводнения, които видяхме в района на Берковица, на Петрохан, Горна Оряховица, Трявна. Това бяха възловите места, където водата достигна половин метър, а в Трявна имаше места и с над един метър. При цялото уважение към хората, които понесоха щети на имотите си, изгубиха реколта, се разминахме без сериозни материални щети и най-хубавото – без човешки жертви.Винаги съм подчертавал, че дърветата са много хубаво нещо, но дърветата в градска среда, които могат да паднат при първия силен порив на вятъра, трябва да се отсичат веднага и на тяхно място да се засаждат нови. И тогава няма да имаме паднали дървета върху коли.
- Кога ще спре влиянието на този циклон?
- От вчера неговото влияние практически вече не съществува. Идва друга синоптична обстановка с нахлуването на малко по-хладен въздух. След събота най-после идва един продължителен период от 10 дни, в който максималните температури ще достигат до 30-32 градуса по равнинните части на България, а минималните ще останат доста високи и ще бъдат между 16 и 20 градуса. Ще има топло време до края на месеца.
- Какво време ни очаква през юли?
- Времето се отчита според двата големи синоптични модела – европейския и американския. Американският модел е малко по-обран в своите прогнози. Европеският дава с 1, 1,5 градуса по-високи температури от нормалното и с 10-15% по-малко валежи от средното. Но искам да спомена нещо. И двата модела даваха за Балканите за юни месец по-малко валежи от нормалното. А ние вече сме изпълнили месечната норма, а на някои места тя е два пъти изпълнена. Така че прогнозата трябва да се приема с достатъчно разбиране, но не и като абсолютна.
- Очакват ли се това лято адски жеги до 35-40 градуса?
- О, ако някой каже такова нещо, значи определено лъже. Или ще се надява да се забрави дотогава неговата прогноза. 40 градуса са много високи температури и те се постигат в България при строго определени условия. Първо трябва да е много сухо, както беше преди една седмица, след това трябва да има много мощен пренос на сух сахарски въздух през Средиземно море в продължение на няколко последователни денонощия, тогава вече може да очакваме такива високи температури. От сега някой да се опита да каже, че през юли и през август може да очакваме такова нещо, това означава да погледне климатичните норми и да каже: „Има вероятност“. Ами, естествено, че има, защото юли и август са максимумите на температурите и тогава 40 градуса се случват най-често. Но да се прогнозира категорично, е възможно едва десет дни по-рано.
- През последните лета все по-често има нетърпими жеги.
- Зависи кой казва „нетърпими жеги“. Имало е 40-градусови температури и преди да е имало дори един климатик в България. Хората са ги преживявали тези жеги, така че ние станахме някак си по-капризни и по-изнежени.Накрая бих завършил с това, че този циклон спаси България от суша. В резултат ще имаме толкова слънчоглед, толкова царевица, толкова богати житни култури, че практически ще изкараме още една безумно богата реколта. Този циклон е придал за една бъдеща реколта за над 2 милиарда лева. Ето ви едно друго виждане на нещата. Череши има, ягоди има, разминаха ни се сланите и ниските температури, така че трябва да гледаме на нещата реалистично. Голямото засушаване, особено в Източна България, беше преодоляно. България прибира 2 милиона тона слънчоглед годишно. Това са 4% от световния добив. В момента един тон слънчоглед струва 1500 лева. Направете сметка за какви колосални пари става дума, а тези пари са на България.
- Кога препоръчвате на хората да стягат куфарите за морето?
- Още от днес. Защото сега започва активният сезон на морето. Втората половина на юни аз винаги ходя на нашето море, защото е чудесно. Топло е, слънчево е, температурата на водата мина 22 градуса, тя ще става тепърва още по-топла. Морето е много чисто, няма ги все още огромните тълпи от летуващи. А юли и август е върхът на сезона.Хубавото е, че падна пандемията и българинът може да избира между няколко морета. Не само на нашия континент, но и далеч извън Европа.
Все още няма коментари