Илияна Йотова: Борисов се опитва да ме вкара в интрига
Къпехме Първанов и Калфин с доверие, те го предадоха
1 коментара
V Илияна Йотова е кандидат за вицепрезидент на републиката от БСП. Тя е представител на България в Европейския парламент от групата на социалистите.
V Родена е на 24 октомври 1964 г. Завършила е българска и френска филология в СУ „Св. Климент Охридски”. Специализирала е в Националното училище по администрация – Франция, и в Центъра по европейски науки, Страсбург. Работила е като репортер, редактор, водещ и директор на дирекция „Новини и актуални предавания” в БНТ.
V Преминала e през йерархичната стълбица на „Позитано“ 20 от ръководител на пресцентъра през членство във Висшия съвет на партията. Била е депутат в 40-ото Народно събрание.
V Омъжена е, има син.
- Г-жо Йотова, Цецка Цачева е кандидатът за президент на ГЕРБ. Как я предпочитате – като „майка на нацията“, като аватар на Бойко Борисов или като нещо ново, което цъфва в политическия живот на България?
- За мен изненада в тази кандидатура няма. Изненадата можеше да дойде само ако г-н Бойко Борисов се беше кандидатирал лично за президент. Трудно ми е да гадая какви са вътрешните процеси в партия ГЕРБ и защо беше предпочетено да бъде извадена Цецка Цачева. За мен като жена е крайно време, за да бъдем уважавани като политици, да се уважаваме помежду си. Аз уважавам г-жа Цачева, защото тя е все още действащ председател на Народното събрание. За мен обаче е изключително обиден начинът, по който беше представена тази кандидатура. Г-жа Цачева беше представена като кандидатура от немай-къде. Беше представена накрая на един списък от доста по-заслужили за ГЕРБ хора. Тя като че ли стана излишна за важните функции в държавата. Обидно е и за гражданите, защото въпреки твърденията за представителността само на президентската институция тя има своето място и хората наистина трябва да избират президента си, а не някой да го назначава. Нека не говорим за майки и бащи, защото отдавна са минали времената на бащиците.
- Защо Бойко Борисов не се кандидатира лично?
- Все още не мога да си отговоря защо Бойко Борисов се изплаши да участва лично и се скри зад кандидатура, представена по този унизителен начин. Надявам се характерът на кампанията да го подскаже.
- Лявото минало на Цецка Цачева, свързано с БКП, не ви ли сближава. Забелязвате ли ляв уклон в поведението на ГЕРБ?
- Бих посъветвала г-жа Цачева да не се разграничава от това си минало, защото всеки от нас е горд със своята биография. Оттам нататък нищо не ни сближава с нея, защото във всичките години, в които тя ръководеше Народното събрание, за секунда не е подала ръка за позиции на БСП, които са били верните за държавата. Там имаше команден пост, от който надолу се спускаха решения. Народното събрание под нейното председателстване беше място за ратифициране на взети на друго място решения.
- Това основание ли е за широката усмивка на Корнелия Нинова? Изтича ли времето на ГЕРБ и увеличават ли се вашите шансове с ген. Радев?
- За мен важното в кампанията е да се откроят основните претенденти, за да могат хората да направят избор. Ако кампанията не бъде скрита от ГЕРБ, ще има сблъсък на идеи как България да продължи напред, как да работят институциите. Защото сега имаме скарани институции и всяко желание да се търси консенсус е блокирано в зародиш. В този смисъл шансовете ще са на страната на този, който бъде предпочетен от българските избиратели, а не от партийните върхушки.
- Не се ли отвори прекалено лявото с невижданото роене на този терен? Защо не се състоя обединението между БСП, АБВ и Татяна Дончева?
- Очевидно не сме дорасли до това обединение. От АБВ ни представиха условия, които нямаше как да приемем. Много е къс и периодът на огорчението, което преживя БСП през 2014 г. Загубихме евроизборите, защото тогава под носа ни се създаде АБВ. Твърде пресни са спомените от евроизборите, където стълкновението по места между БСП и АБВ беше дори доста по-силно, отколкото между основните политически опоненти. АБВ участва в правителството на Борисов и не иска по никакъв начин да се разграничи от този период. Това, апропо, не беше честно и спрямо кабинета. И сега парламентарната група на АБВ продължава да подкрепя всички решения на мнозинството. Т.е. те са си в неформална коалиция и сега. Няма как да се преглътнат всички тези неща. От АБВ се искаше нашата кандидатпрезидентска двойка да има изцяло непартиен характер, което обезсмисля и развращава, защото всяка демокрация се гради върху политически партии. Иначе всеки може да си купува избиратели. Всичко това се събра в един огромен комплекс от проблеми, който на този етап не беше разрешим. И понеже питате за широката усмивка на Корнелия Нинова, бързам да кажа, че в крайния етап на нашите преговори БСП беше партията, която направи последната стъпка. Когато създадохме инициативния комитет за по-широката подкрепа на нашата двойка, Корнелия се обърна към Първанов и го покани в комитета. Това беше отхвърлено. Освен това в допитването, когато ставаше дума за обединение, имаше две неприемливи фигури и това бяха Първанов и Калфин.
- Заложник ли е Радев на олигархични кръгове и оръжейни лобита и може ли да се еманципира от партийната опека, след като му размахвате пръст да не предава БСП? Притеснява ли ви личният му живот?
- Нямам информация г-н Радев да бъде замесен в олигархични кръгове и оръжейни лобита. Доверявам се на това, което чувам от него, че не може да става и дума за такива отношения. Иначе самата аз не бих се съгласила да бъда част от тази кандидатпрезидентска двойка. Смятате ли, че случайно съм изпуснала тази реплика? Това беше напълно съзнателно. Свързала съм целия си живот с тази партия, минала съм през най-тежкия й период от 1997 г. Къпехме Първанов и Калфин в доверието на нашите симпатизанти, работили сме по 24 часа за техните кандидатури. Изведнъж това доверие рухва, когато тези хора, водени от свои съображения, предават това доверие. Загубихме много разочаровани хора заради поведението на Първанов и Калфин. Затова, подавайки тази реплика към г-н Радев, очаквах и отговора, който получих, че в цялата си биография не е предавал никого и няма да предаде. За мен това е думата на български офицер. Ако тук се разочаровам, за мен също ще бъде огромен срив. Не бъркам никога в личния живот на хората. Надявам се да е щастлив.
- Увеличават ли се с кандидатирането на Цецка Цачева шансовете на Трайчо Трайков?
- Аз до този момент не съм схванала смисъла в кампанията на г-н Трайков. Той говори откъслечни неща, много е груб. Не мога да разбера защо след цялата кампания, която Реформаторският блок води срещу ГЕРБ - с всичките нападки и персонални квалификации към премиера и министрите до оспорването на политики, те са все още в коалиция. Същевременно те са в управляващото мнозинство и имат хора на различни постове. Реформаторите не могат да ни бъдат конкуренти, защото се карат с ГЕРБ на махленско ниво.
- Основателна ли е претенцията на Калфин да е единственият сред кандидатите реализиран политик, който има компетенции във външната политика и международните отношения?
- Българският народ казва: „Умря циганката!“. Този нарцисизъм не е коректен и не му отива на г-н Калфин. Но АБВ няма други аргументи освен личността на самия кандидат-президент, който като тактика и стратегия много издиша. Ние се познаваме от Френската гимназия, били сме заедно евродепутати, нямам нищо лично срещу него, но аз не приемам изключително вредната теза, че в България няма ляво и дясно, че всичко е някаква суперпрагматична политика, която не подбира средствата. Това е много сбъркана политика, но тя не е политиката на Калфин, а на Първанов.
- Какви са шансовете на Патриотите с Каракачанов, трайна или конюнктурна е спойката между Симеонов, Сидеров и Войводите? Можете ли да взаимодействате с тях?
- Там има сериозни разминавания по ключови за България въпроси – Русия, НАТО, граници. Те се разделиха и по кандидатурите на двете българки – Бокова и Георгиева, за генерален секретар на ООН. Не мога да си представя коалиция с такива тежки противоречия вътре. Значи тази коалиция е създадена за нещо друго. Не крия обаче, че с г-н Джамбазки и в Европейския парламент, и тук имаме доста сериозно сближаване по основната кризисна тема за бежанците и миграцията.
- Чий кандидат е Орешарски?
- Ние се срещнахме с Татяна Дончева, не се разбрахме или поне не се разбрахме за кандидатите. Срещнахме се с АБВ и стигнахме до резултата, които искахме. Това са формации, с които сме имали съюзнически отношения. Не беше ли редно г-н Орешарски, който до вчера беше наш министър-председател, да обсъди със своите бивши колеги намеренията си? До момента ние такъв контакт не сме имали. Можехме просто да се изслушаме и всеки да върви по пътя, който е избрал. За този тип отношения искам да се боря. Ценя Орешарски като личност и експерт. Нека видим посланията му. Впечатляващо е, че млади хора застанаха зад него. Сериозни политолози твърдят, че Орешарски ще се яви като подкрепен от ДПС. И това може да пренареди резултатите.
- Какво да очакваме на балотажа – кой с кого? Възможно ли е да има победа още на първия тур?
- Няма как да има победа още на първия тур. По Конституция изборът е мажоритарен и участието на 32 кандидатски двойки не предполага отведнъж да се получат 51 процента.
- Ако ГЕРБ загубят изборите, означава ли това предсрочен парламентарен вот и колко реална е лансираната теза, че Бойко Борисов ще търси по-стабилно управление чрез коалиране с Нинова и БСП в следващ мандат?
- Борисов казва, че ще подаде оставка, ако ГЕРБ не спечели на първия тур.
- И че вие лично сте опонентът на ГЕРБ, а не ген. Радев.
- За разлика от много други, аз смятам, че най-заинтересованата партия от предсрочни избори е ГЕРБ. Да, това е и наша цел, защото знаем каква е ситуацията в страната – и финансова, и икономическа, и като заплаха за националната сигурност. ГЕРБ обаче имат и друг мотив. И този мотив е да се отърват от тази коалиция по принуда, която не работи за стабилността на правителството, а за своя политически интерес. Това Борисов не може да не го вижда и понася всеки ден. Тази коалиция води до срив и в доверието към ГЕРБ. Затова те искат предсрочни избори. Що се отнася до това, че аз съм основният им опонент, мисля, че Борисов се опитва да вкарва интрига. И аз исках той да е кандидатът на ГЕРБ. Тогава щеше да е истинско, силно състезание. Благодаря му за оценката, кавалерско е, но ние имаме много достоен човек за президентския пост и аз няма как да го прескоча.