Проф. Радостина Александрова е доктор по вирусология и професор по морфология в Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН. Специализирала е в Словакия, Унгария и Дания. Има повече от 180 публикации в български и международни научни списания и сборници от конференции, автор е на 6 глави в книги, над 70 научнопопулярни статии. Хоноруван преподавател е в Биологическия факултет (от 1998 г.) и в Медицинския факултет (2011-2014) на СУ „Св. Климент Охридски“. Води курсове за докторанти към Центъра за обучение на БАН.
- Проф. Александрова, пикът на августовската вълна на Омикрон отмина, можем ли да си отдъхнем вече от Ковид и докога?
- Независимо дали ни харесва или не, SARS-CoV-2 остава с нас и ние ще продължим да живеем заедно. В това няма нищо драматично, защото вече не сме онези беззащитни и имунологично наивни хора, които челно се сблъскаха с него в навечерието на 2020 г. От друга страна, пандемията продължава и би било много опасно да се държим така, сякаш вирусът не съществува. Едно е да не му позволяваме да диктува ежедневието ни, а съвсем друго да се правим, че го няма.
- Очаква ли се наесен нов пик?
- С настъпването на по-хладно и студено време е напълно възможно броят на случаите на Ковид-19 да се увеличи. За това предупреди и генералният секретар на СЗО на среща с журналисти на 31.08.2022 г. В това няма нищо необичайно, подобно „активизиране“ ни е познато и от други вируси, например т. нар. сезонен грип. Важното е да сме подготвени за тях.
- Безобиден като „грипче“ ли е Омикронът – особено за по-възрастните хора, каквито са нашите читатели?
- За подвариантите ВА.1 (който вече не циркулира) и ВА.2 знаем, че се свързват със сравнително по-лека клинична картина. За подвариантите ВА.5 (който доминира в момента) и ВА.4 се предполага, че няма съществена разлика в сравнение с ВА.1 и ВА.2. Два са факторите, които обуславят сравнително по-лекото протичане на инфекциите с Омикрон . В резултат от настъпили мутации този вариант е променил начина си на влизане в клетките. Резултатът е, че засяга предимно клетките на горните дихателни пътища, а не долните отдели на дихателната система. Другата много важна причина е, че голяма част от хората вече имат имунитет срещу SARS-CoV-2 вследствие на поставена ваксина и/или преболедуване. Образно казано, не толкова вирусът отслабва, колкото ние ставаме по-силни. Оттук нататък ще ни бъде все по-трудно, направо невъзможно да оценяваме биологичното поведение на вируса самостоятелно, без да вземаме предвид и нашата роля. Един пример – има данни, че при Омикрон честотата на дългия Ковид намалява с 20 до 50%. Това обаче зависи от възрастта на човека и кога е получил последната си доза ваксина преди това.
Омикрон обаче в никакъв случай не е безобиден и при хора, които не са защитени, може (и виждаме, че го прави!) да предизвика тежко и животозастрашаващо заболяване.
- Имате ли информация кога ще се появи в България новата ваксина срещу Омикрон ? И всъщност една или две са те?
- На 01.09.2022 г. Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) разреши употребата на актуализираните бивалентни РНК ваксини срещу Ковид-19 на Pfizer/BioNTech и Moderna. И двете съдържат „нещо старо“ и „нещо ново“. Половината от влизащата в състава им РНК си е „старата“ РНК, която влиза и в сегашните ваксини – участъкът от S-белтъка на изходния вариант на SARS-CoV-2, тръгнал от гр. Ухан. Другата половина е РНК, кодираща част от S-белтъка на подварианта ВА.1 на Омикрон .
По данни на здравния министър в България вече са пристигнали 290 880 дози от актуализираната ваксина за Омикрон на Pfizer/BioNTech (Comirnaty Original/Omicron BA.1) и 1800 дози на продукта на Moderna (Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1), а прилагането им започва от началото на тази седмица (12.09.2022 г.).
И двете компании са произвели и бивалентна ваксина, която е насочена към ВА.4/ВА.5 – двата подварианта споделят еднакъв S-белтък. Тази ваксина получи зелена светлина от Американската агенция за контрол на храни и лекарства на 31.08.2022 г., най-вероятно на по-късен етап ще получи разрешение и в Европа.
- Ваксината срещу Омикрон може да се поставя само на вече ваксинирани хора, защо?
- Ваксината е двувалентна, „2 в 1“, но количеството на всяка една от двете ѝ съставни части – РНК, кодираща участък от S-белтъка на оригиналния вариант на вируса, и РНК за шипчето на Омикрон ВА.1, е съответно два пъти по-малко от това на използваните до момента ваксини. Задачата на тези нови ваксини е да опреснят, подсилят и разширят вече съществуващ имунен отговор. Именно в такива условия са проведени и клиничните изпитвания на тези ваксини – при хора, които са получили вече 3 дози от продуктите на Pfizer/BioNTeh и Moderna (2 от първоначалната ваксинация и 1 бустерна) в сравнение с такива, които са приели 4 дози от стандартните ваксини.
- Може ли да се поставят едновременно ваксина срещу Омикрон и срещу грип, или трябва да има някаква пауза между двете, тъй като се задава и есенният грип?
- Да, двете ваксини може да бъдат поставени в един и същи ден. Дори се изпитва комбинирана ваксина срещу грип и Ковид, която обаче все още не е налична. Няма изискване за времеви интервал между поставянето на ваксината срещу Ковид и която и да е друга ваксина.
- Но сега човек почти никъде не може да се ваксинира освен в РЗИ. Дали не трябва да се възстановят ваксинационните центрове?
- Предполагам, че това ще зависи от натовареността на екипите в местата, където се поставят ваксините. При наличие на интерес вярвам, че ще бъде създадена съответната организация.
- Може ли да ви попитам за един казус, от който се интересуват наши читатели? Ако миналата година си бил ваксиниран с две дози, след което си прекарал тежък Ковид, но още нямаш бустер, удачно ли е сега да си сложиш трета бустерна доза или е по-добре да изчакаш направо новата ваксина за Омикрон ?
- Актуализираните ваксини вече са налични, така че не е необходимо да се изчаква. Важно е да подчертаем, че и стандартните ваксини против Ковид дават високо ниво на защита срещу тежко боледуване и смърт. Специалистите са категорични, че най-важно е поставянето на бустерна доза, дори когато тя не е насочена срещу доминиращия в момeнта вариант на SARS-CoV-2. Разбира се, тези заключения са направени въз основа на вариантите/подвариантите на вируса, с които до момента сме се срещали.
Новите ваксини се прилагат при хора, които имат поне първична ваксинация, поставянето им е 3 месеца след последната доза на ваксината.
- Ще стане ли у нас Ковид просто един „обикновен“ вирус като грипа и ще се отърсим ли от паниката?
- Грипът никак не е безобиден. По данни на Европейския център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) той засяга до 30% от населението на Европа всяка година и причинява стотици хиляди хоспитализации, както и десетки хиляди (до 72000) смъртни случаи. Възможни са редица сериозни усложнения, сред които пневмония, миокардит и енцефалит. Особено уязвими са възрастните хора, тези с хронични заболявания и по-малките деца. Смята се, че в Европейския съюз ваксинацията срещу сезонен грип предотвратява до 37 000 смъртни случая всяка година. Ето защо целта е тя да обхване 75% от уязвимите групи на населението.
По отношение на Ковид-19 нямаме никакъв повод за паника. Ако в края на 2019 и началото на 2020 г. бяхме напълно беззащитни по отношение на новия коронавирус, днес това твърдо не е така. Натрупали сме знания и опит, разполагаме с ваксини и лекарства, държим в ръцете си мощни средства, които могат да ни помогнат да не позволяваме на ситуацията да излезе от контрол. В света са поставени над 12,6 милиарда дози ваксини, над 600 милиона са официално регистрираните инфекции със SARS-CoV-2 – всичко това даде основание на СЗО в средата на месец юли 2022 г. да оцени, че голяма част от населението на планетата е защитено от тежко боледуване и смърт. Пандемията обаче не е приключила, вирусът продължава да се разпространява и да се променя и това да живеем с него не означава да крием главата си в пясъка. Вниманието е насочено основно към рисковите групи хора – над 65 години, със съпътстващи заболявания и имунни дефицити. Притеснително е, че дори в страните с високи доходи 20% от възрастните хора не са ваксинирани, а у нас нивото на ваксинация е тревожно ниско.
- Никой вече не спазва никакви предпазни мерки. Ако влезеш в автобус, магазин или дори мол с маска, те гледат като извънземен. Какъв е вашият съвет?
- Светът постепенно излиза от острата фаза на пандемията и навлиза в ендемичната, при която темповете на разпространение на заболяването ще бъдат предвидими и ограничени в определени региони. Това се случва най-напред с Европа и САЩ и вероятно ще отнеме поне 2 години. Важно е да уточним, че това определено заболяване да е ендемично, съвсем не означава, че е безобидно. Да припомним сезонния грип и маларията, която отнема живота на стотици хиляди хора годишно.
По време на пандемията получихме доста ценни уроци и ще бъде хубаво, ако имаме мъдростта и добрата воля да ги запомним. Един от тях е да сме гъвкави и съпричастни в естествения си стремеж да опазим своето здраве и това на близките си.
Що се отнася до маските, разумно е да ги използваме по най-подходящия начин. Например в болнични заведения (не е нужно, когато отидем там с един проблем, да си тръгнем с два), когато не се чувстваме добре (не само SARS-CoV-2 е заразен, има и други инфекциозни агенти), когато попаднем в ситуация и на място, което е рисково (например в затворено помещение, в което има или може да има болни хора). Сценариите са много и различни. От години маски носят хора, които са с имунни дефицити или на имуносупресираща терапия, така правят и членове на семействата им. Според последните препоръки на Центъра за контрол на заболяванията в САЩ, ако инфектиран със SARS-CoV-2 на 6-ия ден от поставянето на диагнозата е бил поне 24 часа без повишена температура, може да прекрати изолацията и до десетия ден просто да използва маска.
Все още няма коментари