Легендата Минчо Празников на 9 февруари ще празнува 79 години. Най-известният български синоптик 22 години е работил във Военновъздушните сили, а по-късно в Националния институт по хидрология и метеорология. Над 90 % от неговите прогнози за времето се сбъдват. След половин век професионален стаж г-н Празников е пенсионер, но продължава денонощно да следи синоптичната обстановка в страната и по света.
Как ще отпразнувате рождения си ден, г-н Празников, и какво си пожелавате?
Най-вероятно ще празнувам в тесен семеен кръг, все пак не чествам кръгла годишнина. Пожелавам си само здраве, другото ще го оправим.
А как сте със здравето?
Горе-долу добре за тия години.
Липсва ли ви активната професионална дейност?
Липсва ми много, но няма как – това е законът на живота. Все още често се случва да сънувам прогнози за времето. Да, вярно е, че няма пенсиониран синоптик, но едно е да си на активна работа, друго - да си само наблюдател.
Не ви ли е скучно?
Ужасно. Но какво да се прави...
Като наблюдавате отстрани, какво мислите за вашите колеги синоптици – май не познаха за тежката зима, която ни сполетя?
Колегите се справят, разбира се. Е, трудно се правят дългосрочни прогнози. Всеки ден внимателно следя синоптичните рубрики и какво според синоптиците от телевизиите ще бъде времето. Много е интересно – правя, струвам - не пропускам прогнозите. И това е обяснимо, човек не може да върви срещу природата си. Много съм критичен към прогнозите, но си пазя критиките за себе си. Не искам никого да засягам и да бъда съдник на никого.
Вярно ли е, че вкъщи и навън винаги ходите с термометър в джоба, за да контролирате градусите?
Въобще не ходя с термометър в джоба! Това е поредният слух, поредният майтап, измислен по мой адрес. Хората какви ли не истории родиха за мен, но аз не се сърдя. Защото имам чувство за хумор. В този живот трябва и да се посмеем, не само да плачем.
Такава тежка зима и сибирски студ отдавна не е имало – каква е причината?
Синоптичната обстановка - спуска се по-студен въздух от североизток, образуват се средиземноморски циклони. Тази обстановка се повтаря няколко пъти.
Друг път големите студове са само за 2-3 дни, а сега цял месец...
По мое време, като бях ученик, такива бяха зимите. Най-тежката зима, която съм преживявал, беше през 1954 г. Тогава беше продължителна, както сега – студено, снежно, не ходехме на училище – имахме 15 дни дървена ваканция. Много сурова зима беше, още си я спомням. Но в България абсолютният минимум е минус 38 градуса и той е отчетен преди около 30 години.
Ваши колеги казват, че ни чакат студ и сняг през февруари и март. Какво е вашето мнение - да се готвим ли за още мразовити дни?
Какво значи „да се готвим ли”? Трябва да бъдем готови, защото сега е зима А и наистина е рано да се каже – все пак сме още в средата на зимата. Но няма повод отсега да се успокояваме – февруари ще бъде студен месец! Колкото до пролетта, до нея има много време. Вече съм се откъснал и трудно мога да дам подробна прогноза. Не съм специалист по дългосрочни прогнози и не може така да се говори наизуст. Рано е да се каже с категоричност, но за себе си съм убеден, че идват нови студове. Сняг ще вали и през февруари, и през март. В продължение на колко дни – още не мога да прогнозирам със сигурност. Но застудяването няма да е толкова сериозно, колкото това, което ни сполетя. Все пак според мен няма да има повече такъв голям студ, както сега, и температури от минус 20 градуса, но ще си остане студено. Снегове и поледици обаче пак ще има. Но колкото и да е неприятен студът, той убива микробите. Вирусите измират... Така че всичко лошо има и някаква добра страна.
Отвикнахме от зимата. Едно време е имало къде-къде по-тежки зими, а сега всички се оплакват, че едва ли не сме жертва на апокалипсис.
За жалост, това е характерно за нас, българите - да се оплакваме.
Как ще успокоите хората? Коя е добрата новина?
Зимата е тежка, но ще дойде пролетта, всичко ще се оправи и ще забравим за големите студове. Само имайте малко търпение.
Синоптикът заключен у дома си в студовете
Легендата на метеорологията вдигал кръвно при грешна прогноза
Виктория Вескова
Легендата на родната метеорология
Минчо Празников в студените зимни дни почти не излиза от къщи и стои на топло, в уютна обстановка пред телевизора.
„Всеки разумен човек трябва да разбере, че на тази земя няма нищо вечно и животът си върви напред. Аз съм щастлив човек, защото дадох колкото можах на моята професия. След мен идват много кадърни млади хора. Те пък са още по-щастливи, защото вече разполагат с модерна техника, владеят съвременни технологии и техните прогнози наистина ще бъдат перфектни“, категоричен е тв любимецът.
Въпреки солидния си опит той чистосърдечно признава, че има и несбъднати прогнози. „Тогава вдигам кръвното и се притеснявам доста. Смятам, че това се случва при всеки специалист, който има неудачи. Например при лекаря, поставил неточна диагноза. Търси се причината, довела до отклонението в прогнозата. Правят се консултации и анализи, за да не се повтаря пропускът. Понякога, уви, не всичко може да се предвиди“, вдига рамене Минчо Празников.
Любимият му сезон, за разлика от повечето хора, е есента. „Аз може би правя изключение, но много обичам есента с нейните багри, с тихия спокоен живот, с богатия пазар и т.н.“, признава Минчо. Пролетта - също, защото е сезон на пробуждане на живота след тежката зима. Дърветата започват да цъфтят, пчелички да жужат, птиците се завръщат от южните страни, обяснява метеорологът.
Само след броени дни – на 9 февруари, славният синоптик навършва 79 години, така че решението му да прекрати успешната си кариера е повече от основателно.
Минчо Празников със сигурност няма да скучае вкъщи – освен с гледане на телевизия, той обича да запълва времето си с решаване на судоку, както и грижа за многобройните домашни растения.
Неведнъж метеорологът ветеран е признавал, че освен работата семейството е най-важната опора, която го крепи, и не може да си представи живота без съпругата си Цанка.
„Когато има любов и разбирателство, и 50 години не стигат”, издава тайната на дългия им брак синоптикът.
Двамата се запознали на студентски купон – той учел във Физико-математическия факултет, тя – медицина, а след година били семейство.
Цанка е професор патологоанатом в Медицинска академия.
Щастливата двойка има дъщеря – Даниела, която е учителка по български език, и внучка - Симона, която е студентка.
Освен с емблематичните си прогнози, синоптикът набира голямата си популярност най-вече с интересната си фамилия. Дължи я на свой прадядо, който като ученик оправдавал честите си отсъствия от училище с многото църковни празници. Далечният прародител на Минчо все заобикалял школото и бил първи в игрите и лудориите.
„Навремето имаше един певец Джони Холидей (Джони Празника) – много е вероятно той да е взел артистичния си псевдоним от моята фамилия”, шегува се Празников.
Легендата Минчо Празников: Още сняг и студ през февруари и март
Вече няма да има минус 20 градуса
0 коментара
Все още няма коментари