Вероника Йорданова
Докога ще ни мъчат големите жеги, ще има ли температурни рекорди за август и ще ни донесе ли прохлада септември, коментира за „Ретро” климатологът проф. Георги Рачев. Той даде безценни съвети за правилата, които трябва да спазваме при продължителни високи температури, за да не нарушаваме термичния баланс на организма. Проф. Рачев предупреждава също да не се предприемат необмислени действия и в никакъв случай да не се пали огън на открито.
- Проф. Рачев, докога ще продължат адските жеги, можете ли да успокоите хората с по-прохладна прогноза скоро?
- Смея се, защото жегите не са чак толкова адски, ако се погледне реалистично на климата на България. На отделни места бяха регистрирани 36-37°. Разбира се, най-топло беше във вторник и в сряда, когато температурите достигнаха до 37-39°, почти 40. Но това е далеч от абсолютните максимални температури, измервани в страната. Още повече че месечната прогноза беше за максимални от порядъка на 39-40°. По-тежкото е продължителността на този по-топъл период. Който от днес, четвъртък, ще бъде сменен с втори, по-скоро с трети топъл период след Успение Богородично.В четвъртък и в петък от северозапад ще нахлуе малко по-свеж въздух. По-свеж – температурите от 37° ще се понижат докъм 30-31°. След което от събота започва нов период на високи температури, който ще продължи чак до 23-24 август. Той няма да е толкова горещ, но отново ще има няколко дни, в които живакът ще скочи до 36-37°. Но общо взето, максималните температури ще останат в рамките на нормалното за август.
Хубавото е, чене е онова тежко горещо време, което сме наблюдавали предишни години. Ще припомня 2012 г. – това е най-топлото лято за всички времена, откакто съществуват метеорологични наблюдения. Тогава отново максималните температури бяха от порядъка на 35-37° в равнинните части на страната, но по-страшното беше, че минималните, сутрешните бяха твърдо над 20°. Просто нямаше глътка свежест във времето. А това продължи и юни, и юли, и август 2012 г.
А в момента имаме сутрешни температури от порядъка на 18-19°. А че максималните са 35-36°, не е нищо феноменално, изключително, уникално за август. Хубаво е и че не е влажно. Влажно е по морето, където вечерно време е доста тежко, влагата буквално лепне по теб. Докато в останалата част на България влажността е ниска – обикновено е под 50% и тези горещини се понасят сравнително добре.
- За какво все пак да внимават хората?
- Естествено, има две важни неща. Първото е апелът към нашите бащи и майки, към възрастните хора - докъм 25 август между 13 и 18 ч. да бъдат на дебела сянка, на проветриво място. В никакъв случай да не са навън. Защото под сянката на дървото въпреки всичко организмът отново се затопля, тъй като самият въздух вече е много горещ.
- Температурите може да не са рекордни, но са опасни, особено за по-възрастните.
- Продължителността на тези топли периоди, следващи един след друг, и високото слънце са тежки дори за млади хора. Особено ако имат активна работа на открито, трябва да почиват по-често. Естествено, тривиалните неща – да се пие повече вода, защото организмът се обезводнява много бързо, и в никакъв случай алкохол. Вечерно време след залез-слънце – може. Но през деня - не. Защото той допълнително разширява периферията на кръвоносните съдове, това води до падане на кръвното налягане, оттам до реципрочни действия на организма... Децата също трябва да се пазят. А климатикът не трябва да бъде настроен на по-малко от 23°, другото е безумие. 25° е напълно достатъчна и нормална температура в помещението. Иначе излизаш навън и стресът на организма е огромен, това е термичен шок.И още един съвет пак към възрастните хора -ние сме в един много пожароопасен период. Навън тревите са изсъхнали, прибрани са житата, прибрана е продукцията от полето, всичко е сухо. И най-малката искра е достатъчна всичко да пламне, особено както има и вятър от време на време. Това означава, че който се опитва да подпали стърнища или излишните в двора сухи клони, ще направи голяма беля. Не му е времето сега. Октомври месец, когато няма какво друго да се прави и хората се чудят какво да подхванат навънка, както казваше баба ми, тогава да се занимават. Така че сега никакво палене на огън на открито.
- Живакът ще падне ли поне през септември?
- След 25 август винаги има едно преобръщане на времето, когато слънцето е по-слабичко и се пренастройваме към есента. Обикновено веднъж на 3-4 години септември е по-дъждовен и по-хладен. Но такова нещо аз не съм наблюдавал от 2000 г. насам. Прогнозата е за нормални и малко по-високи от нормалните температури. Става дума за средномесечни от порядъка на около половин-един градус повече, а валежите ще бъдат в нормата. Така че ни очаква златна есен.
- Тоест няма да се повторят августовските жеги с 35-36°.
- Понякога максималните температури са съизмерими с тези от август. Особено в първата половина на месеца, когато са стигали до 35-37°. Но пък никога през септември не е имало такива продължителни периоди на топло и сухо време. Този месец всеки го помни по децата, които изпращаме на училище. Сутрин детето може да е с якенце, някаква връхна дрешка, на обед то се прибира по къси ръкави. Това е характерното за септември. Сутрините са по-хладни, максималните температури често достигат над 25°, в отделни години са достигали и над 30-35. Но това обикновено продължава само няколко дни. Ще бъде перфектно за море. Температурата на морската вода в момента е 25-27° и ще се задържи в порядъка на 25° чак до 15-20 септември. Много хубаво време за почивка, особено за онези хора, на които високите температури и силното слънце са им противопоказни. Октомври вече се очаква да е малко по-влажен.
Климатологът проф. Георги Рачев: Идва трета гореща вълна, 36° не са феномен за август
Септември ще е идеален за море, без дълги периоди на големи жеги
1 коментара