Албена Борисова
Ужасяващ воден ад се изля над Скопие в събота срещу неделя. 22 души загинаха, над 100 са ранените. Според местните хора, такава природна стихия никога не е имало в Македония.
Правителството обяви извънредно положение в областите Скопие и Тетово и отпусна по 300 000 денари /10 000 лева/ на семействата, където има пострадали. Македония ще се обърне за помощ към страните от ЕС за помощ, защото сама не може да се справи с последиците от природната стихия.
Потърсихме компетентното мнение на климатолога доц. Георги Рачев за коментар на причините за този воден ад в Македония.
- Какви са тези аномалии, доц. Рачев? Защо се случи тази трагедия в Скопие?
-Това, което стана в Скопие, е типична проява на преминаване на студен атмосферен фронт. Изля се много силен валеж за изключително кратко време. Вярно е, че водата дойде отведнъж. Но имаме и човешка грешка - лоша канализация. Водата не е чак толкова много, че да потопи такава огромна площ.
- Много наводения напоследък наблюдаваме на Балканите. Изменя ли се климатът?
- Не. Водата е страшна стихия, но ние трябва да се съобразяваме с нея. Хората са завзели страшно много територии. Пренаселена е земята. Ние, хората, заставаме на пътя на водата. И нищо не правим, за да предотвратим трагедии, ако се излее по-силен дъжд. В Аспарухово например, какво се направи? Ние завзехме крайбрежието... Това е безобразие.
- Може ли да очакваме в България такава стихия като в Скопие?
- Това синоптиците днес трябва да го кажат. Но аз лично не предвиждам стихия в такъв катастрофален мащаб. Да бъдем спокойни.
Все още няма коментари