Бриго Аспарухов: Не е работа на Станишев да казва кой ще е премиер
Залагаме на Йончева, Томов и Велков, защото са разпознаваеми патриоти
3 коментара

Генерал Бриго Аспарухов е български разузнавач и политик. Член е на Изпълнителното бюро на БСП с ресор „Сигурност“. Депутат от парламентарната група на Коалиция за България в 39-ото Народно събрание. Кандидат на Българската социалистическа партия за кмет на София на местните избори през 2007 г. Той бе човекът, взривил публичното пространство с информацията, че на председателя Михаил Миков е предлаган подкуп, за да не се кандидатира за поста.
- Г-н генерал, БСП прави сериозна заявка за властта и за преборване на паралелната държава. Какви са основанията ви?
- Това не е романтика, а болка от състоянието, в което се намира държавата. Направили сме обективна оценка на ситуацията. И, естествено, има поставена цел. Целта е това, което изрази лидерката Корнелия Нинова
.
- Нейният предшественик Сергей Станишев, който сега оглавява ПЕС, посочи точно Нинова като следващ премиер на България. Това означава ли, че в партията и държавата ще се върнат практиките и политиките от управлението на т.нар. тройна коалиция?
- Не. Лидерът на ПЕС изрази лично мнение. Това не ангажира БСП, пък и ПЕС каква работа има да определя нашия премиер. Нека да спечелим изборите и тогава ще видим кой ще бъде премиер. Националният съвет на социалистическата ни партия ще го определи. Стига да спечелим изборите.
- Всички участници в политическия процес в момента се надпреварват да обещават повишаване на доходите, данъчни облекчения, стимулиране на младите семейства и раждаемостта. В някои програми дори прозира откровена идентичност. Доколко възможни са такива политики и кои са по-реалистичните тезиси – на тези, които доскоро са били във властта и не са го направили, или на тези, които искат да се овластят, за да ги реализират?
- Това е големият въпрос, на който трябва да отговорят ГЕРБ. Ние сме формирали икономически екип, финансов екип. Направили сме изчисления. И считаме, че тези цели, които си поставяме в програмата, ще бъдат изпълнени. Възможно е да бъдат изпълнени. По това се отличаваме от всички останали партии. Ние сме силно социално ориентирана партия. Защитаваме и се грижим за бедните хора. Даваме приоритет на образованието, на връщането на държавата в икономиката – т.е. участието й в изграждането на промишлени предприятия и за откриването на работни места. Това е една здравословна надпревара. Дай боже, да е обоснована. Да има наистина добре заложени изчисления и превръщането им в реалност.
- Промените в устава ви за пряко избиране на лидер и за таван на депутатския стаж не са ли опити за разправа със „стари муцуни“ в партията като Янаки Стоилов, Мишо Миков, Мерджанов?
- Всеки възприема субективно тези промени в устава. Аз считам, че по-демократично от това няма – да се избира председателят на партията и на Националния съвет след референдум сред членовете на партията. Затова и има ограничение от два мандата на този пост. От тези промени в устава ще се ползват всички бъдещи председатели. А що се отнася до ограничението в депутатския мандат, то засяга 4-5 човека. В крайна сметка, има и по-стари партийни кадри от тях. Тях никой не ги гони. Напротив, те са специалисти и експерти в своите области. Така че ще бъдат ползвани от партията на всяка цена – в структурите на партията, във външнополитическите и икономическите съвети. Тук не става въпрос за изключване, а за ограничение в мандатността.
- Новите водачи на листи от гражданската квота Елена Йончева, Тома Томов, проф. Иво Христов с какво биха били по-добри законотворци?
- Ние дадохме добър пример с избора на кандидата ни за президент, който спечели. И той нямаше нищо общо с нашата партия. Но макар и след един труден път, извървян вътре в партията, ние посочихме нашия кандидат, когото подкрепихме мощно и той стана държавен глава. Разбира се, подкрепиха го много други слоеве от нашия народ. Водачите от гражданските ни квоти са утвърдени имена от българския обществено-политически живот. Мисля, че това е добро попадение.
- Повторение на формулата с ген. Радев ли е това?
- Повторение на това, че нашата партия не счита, че извън нея няма подготвени хора. Напротив, считаме, че трябва да разширим нашето присъствие в парламента с хора, които не са тясно и непосредствено обвързани с нашата партия, не са нейни членове. Някой може ли да каже, че Елена Йончева или Тома Томов, или Иво Христов, или Славчо Велков не са известни имена и експерти в своята сфера? Залагаме на хора, които са преди всичко патриоти. И съм сигурен, че ще получим мощна подкрепа от обществото.
- Не спечелиха ли на конгреса обаче бизнес социалистите Кирил Добрев, Георги Гергов и няма ли те да употребят новите ви лица?
- Защо и мен не ме нареждате сред тях като бизнес социалист? Какво означава това? Значи ли, че ние не трябва да живеем в България и да работим в България? Ето, аз в личен план дадох добър пример със себе си – отказах да бъда водач на листата в Кърджали. Въздържах се от участие в надпреварата за Пернишка област. И в крайна сметка, нашата партия заяви, че се променя, подмладява. Време е да дадем ясни знаци за това. И аз считам, че със своя пример го направих. Вместо да бъде акламирано подобно поведение, започват разни спекулации, които не са приятни. Но такава е нашата реалност.
- Ако БСП спечели изборите, възможно ли е взаимодействие за следващо управление във формат с ГЕРБ, още повече че членът на ИБ Георги Гергов, който отговаря за коалиционната политика, беше привърженик на този модел още при формирането на кабинета „Борисов 2“ през ноември 2014 г.?
- Разбирам въпроса. Той наистина е сериозен. По него ще се мисли, след като минат изборите. Сигурен съм в едно - че който и да спечели изборите, няма да може да управлява еднолично. Затова най-вероятно ще се отива към коалиционно управление. Но това е въпрос, който ще възникне след 26 март. Нашата партия ще разговаря и е готова да разговаря с целия спектър на политическия живот в България. Трябва да изберем верния път.
- Т.е. вие не изключвате такъв формат?
- Не, не. Аз не предопределям нещата. Изразявам лично мнение, макар че съм член на ИБ на Националния съвет на партията. Този въпрос ще бъде обсъждан в зависимост от резултатите на изборите. А що се касае до мнението на Георги Гергов, той е изразявал лично мнение.
- Отписани ли са за вас Дончева и АБВ, водили ли са тайни разговори Нинова и Каракачанов?
- Категорично заявявам, че такива разговори не са водени и моят аргумент за това е, че председателят на нашия Национален съвет винаги информира бюрото за водени разговори с когото и да било. За такива разговори не сме информирани. Разбира се, че Дончева и АБВ се самоопределят в лявото пространство. И ние като такива ги разглеждаме. Дали ще има разговори - ще решим.
- Дълго време ДПС бяха ваш политически партньор. Можете ли вече да си позволите да ги заобикаляте?
- ДПС е българска партия. В ДПС има силни експерти. Друг е въпросът какви са обществените нагласи. Не ги споделям във всички посоки. Въпрос на разговори е. Ако бъдещите ни коалиционни партньори приемат програмните ни приоритети, ние можем да вървим заедно в управлението.
- Президентът Радев опровергава ли поне с първите си ходове твърденията, че ще е заложник на „Позитано“ 20?
- Радев никога не е казвал, че ще изпълнява указания на БСП. Това е един свободно мислещ човек, независим. Действията му напълно се покриват с обещанията, които даваше в предизборната си кампания – по отношение на ЕС и НАТО, както и за санкциите срещу Русия.
- Справя ли се проф. Герджиков като премиер и за какъв натиск и откъде над Радев говори той?
- Служебният кабинет е изцяло съставен от президента Радев, но, надявам се, и от Герджиков. БСП няма никакво участие. Според мен Герджиков погрешно е разбран.