Капамата е традиционно балканско ястие, което обикновено се приготвя по време на зимните празници. Гурманите от Югозападна България претендират, че произходът на това питателно месно блюдо е от Банско. Най-важно за нея освен хубавото месце е киселото зеле, което все още е в сезона си, а освен това е пълно с полезни витамини.
Чорба
ПРОДУКТИ: 400 г телешки джолан (с кост), 300 г свински джолан (без кост), 500 г кисело зеле, 200 г сурова пикантна наденица, 100 г ориз, 40 г свинска мас, 1 л зелев сок, 2 стръка праз, 1 глава червено цвекло, 1 ч. л. черен пипер на зърна.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Телешкото и свинското месо се заливат с около 2 л вода и се варят до готовност. Празът се нарязва на едро и се запържва в маста. Прибавя се обеленото и нарязано на кубчета цвекло. Налива се зелевият сок и се готви, докато зеленчуците омекнат. Добавят се зърната черен пипер, оризът и нарязаното на кубчета зеле. Готви се около 30 минути и се налива бульонът от варенето на месото. Наденицата се запича на сух тиган, след което се реже на шайби. Трите вида месо се слагат в супата. Готви се още около 15 минути и се сервира.
Банска
ПРОДУКТИ: 2 кисели зелки, 2 свински пържоли, 1 пиле, 400 г ориз, 300 г кървавица, 100 г сланина, 2 глави чекане (мариновано червено цвекло), няколко зърна черен пипер, семена от копър.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Цвеклото се нарязва на парчета. Оризът се запържва, докато стане „стъклен“. 7-8 листа от зелето се запазват цели, а останалата част се нарязва на парчета. Зелето, цвеклото и оризът се смесват и се разбъркват. Подправя се с дафинов лист, семена копър и няколко зърна черен пипер. Пилето се разрязва на 4 парчета. На дъното на глинен гювеч се поставят няколко парчета сланина. Върху тях се се слагат 2-3 листа зеле, за да не залепнат продуктите. В гювеча се редят последователно част от зеленчуковата смес, пилето, ред зеленчуци, кървавицата и пържолите, нарязани на парчета. Завършва се със зеленчуци и се покрива със зелеви листа. Отгоре се слагат няколко парчета сланина. Съдът се захлупва и се запечатва с тесто. Пече се на слаб огън 5-6 часа.
Класическа
ПРОДУКТИ: 6 пилешки бутчета, 4 с. л. брашно, 4 домата, 1 ч. л. черен пипер на зърна, 2 дафинови листа, 1/2 връзка магданоз, 1 кисела зелка, 200 г ориз, 1 глава лук, 400 г сурова наденица, 200 г пушени гърди, 300 г свински врат, 200 г сланина, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Бутчетата се сваряват за 5-6 минути, след това се изваждат, а бульонът се отпенва. В тиган за 2-3 минути се запържва наситненият лук и се добавя оризът. Бърка се още 2-3 минути и се прибавят 400 мл от пилешкия бульон. Когато оризът поеме течността, сместа се оттегля от огъня, плънката се разпределя върху 8-10 зелеви листа и се завиват сарми. Дъното на гювеч се покрива с парчетата тънко нарязана сланина и върху тях се поставят зелеви листа. Върху листата се подреждат сармите, отгоре – пилешките бутчета, вратът, пушените гърди и наденицата, нарязана на едри парчета. Най-отгоре се сипват подправките. След това се редят останалите зелеви листа и доматите, нарязани на големи шайби.
Гювечът се захлупва с капак. От брашното с малко вода се прави тесто, с което се запечатва капакът. Капамата се пече 4-5 часа на 160 градуса. След като се изпече, ястието се разпределя на порции. При сервирането се поръсва с наситнения магданоз.
2 коментара

[email protected]
2021-01-22 16:21:19
Отговори
Преди да пишете подобни статии,Ви препоръчвам да се информирате добре за това,което ще пишете.Капамата не произлиза от Банско ,а от Разлог,където е било развито грънчарството ,оттам и съда за готвене на капамата.Тя е ястие характерно за всички селища от Разложката котловина, и пак повтарям в никъкъв случай не е само "банска".Ако искате да разберете как се прави истинска капама намерете в интернет рецептата за класическата Разложка капама,на известната журналиска от Разлог-Бойка Асиова.

[email protected]
2021-01-22 17:19:52
Отговори
Това,не са рецепти за капама, а за обикновен гювеч.В капамата не се слагат домати ,нито кромид -лук ,нито магданоз.От подправките се слага само чесън,черен пипер,дафинов лист.Нищо не се вари или пържи предварително.Всички продукти се редят в калено /пръстено /гърне и се слагат във фурната за няколко /4-5/часа.Най-характерното за класическата капама са т.нар."чекане",които се приготвят само в селищата от Разложката котловинаи се правят точно заради капамата.
София 9°
Видин 12°
Враца 12°
Русе 11°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°