Гръцката кухня се слави като една от най-вкусните не само на Балканите, но и в целия свят. Мнозина я свързват с изобилието от морски дарове и риба, но всъщност по-старото поколение гърци предпочитат традиционните автентични ястия пред екстравагантните нови кулинарни творения. Много от класическите им манджи носят същите имена като ястия от българската кухня, но се приготвят с различни продукти и по съвсем друга технология.
Лимонена супа
ПРОДУКТИ: 500 г пилешко филе, 150 г кускус, 2,5 л пилешки бульон, 6 жълтъка, 2 лимона, 2 с. л. зехтин, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Пилешкото филе се нарязва на ивички, полива се със зехтина и се запича в сух съд, докато стане златисто от всички страни – прави се на два пъти. Към него се налива бульонът и се сипва кускусът. Оставя се на котлона за около 20 минути. Жълтъците се разбиват леко в купа с лимоновия сок и към тях се наливат 2 черпака от горещия бульон, да се темперират. Връщат се в тенджерата, овкусява се със сол и черен пипер и супата се оставя да къкри за около 5 минути на слаб огън. После се поднася.
Пай с тиквички
ПРОДУКТИ: 700 г тиквички, 5 яйца, 130 г брашно, 200 г краве сирене, 200 г овчи кашкавал, 250 г цедено кисело мляко, 100 мл зехтин, 1 връзка пресен лук, 1 връзка магданоз, 3 ч. л. бакпулвер, сол, черен и червен пипер, 1 малка тиквичка.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Тиквичките се нарязват на малки кубчета, а лукът – на ситно. Готвят се на слаб огън със зехтина за около 15-20 минути, да омекнат, но не и да се разкашкат. Оставят се да се охладят. В купа се разбиват яйцата, добавя се киселото мляко и пак се разбива. Сипват се брашното и бакпулверът, разбива се. Овкусява се със сол, черен и червен пипер. Поръсва се наситненият магданоз. Добавят се натрошеното сирене, настърганият кашкавалът и леко охладените тиквички и лук и се разбърква. Сместа се изсипва в намазана със зехтин тавичка и отгоре се подреждат шайби от тиквичката за украса. Пече се за 1 час в загрята на 180 градуса фурна с вентилатор. Преди да се нареже, се охлажда за 15 минути.
Мусака
ПРОДУКТИ: 700 г патладжани, 1 ч. л. риган, 1 с. л. брашно, 4 с. л. oлио (или зехтин), 1 глава лук, 3 скилидки чесън, 3 домата, 30 г краве масло, 400 г прясно мляко, 500 г телешка кайма, 1/4 ч. л. канела.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Патладжаните се нарязват на колелца, посоляват се и се оставят да се отцедят от горчивия сок. След това се изплакват със студена вода, слагат се в намазнена тава, заливат се с малко олио и се пекат 20 минути при температура 200 градуса. Лукът и чесънът се нарязват на ситно и щом омекнат, се прибавят нарязаните на кубчета домати. Задушава се, докато се сгъсти. След това се прибавя каймата и се подправя със сол, риган и канела. Белият сос се приготвя, като брашното се запържва в масло до златисто. След това се разрежда с прясно мляко, посолява се и се оставя да поври 3-4 минути. В глинен гювеч се слага каймата със зеленчуците, отгоре се подреждат патладжаните. Ястието се залива с белия сос и се пече 40-50 минути при температура 180 градуса.
Баница с крем
ПРОДУКТИ: 1 пакет готови кори за баница (на сач), 6 яйца, 300 г захар, 700 мл прясно мляко, 125 г краве масло, 4 с. л. брашно, 10 г канела, 100 г пудра захар, 1 пакетче ванилия.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Сваряваме прясното мляко. Разбиваме 4 жълтъка, към които прибавяме 200 г захар и 4 с. л. брашно. Сместа се прибавя към млякото и се сварява с постоянно разбъркване до сгъстяване, като се прибавят 60 г масло и ванилия. Готовият крем се оставя да се охлади за около 10 минути в съд със студена вода. Четирите белтъка се разбиват на сняг с останалите 100 г захар. Прибавят се към охладения крем и се разбърква добре. Нареждаме корите в намазана с масло тава, като първата кора намазваме с масло и поръсваме с канела, а втората намазваме обилно с крем. Редуваме по този начин до изчерпване на корите, като с последната завиваме баницата. Разбиваме 2 яйца и с тях заливаме баницата, като леко надупчваме корите с вилица. Печем баницата 40 минути в загрята на 180 градуса фурна. При поднасянето поръсваме с пудра захар.
Все още няма коментари