Църквата винаги е била отделно от държавата. Да, ама не. Това се нарича „мъдра политика“ на днешните управници. Свещениците вече са държавни служители, със заплати от бюджета. Като се прибавят към близо половин милион чиновници, на които от новата година се увеличават заплатите с 10%, стават едни добри гласоподаватели за следващите и по-следващи избори. Така властта си осигурява комфорт и спокойствие поне още няколко мандата.
Значи ли това, че Църквата няма да взема пари на ръка за услугите на желаещите граждани? Независима ли е Църквата, при положение че получава пари от държавният бюджет? Има ли право едно лице да се разпорежда с парите на данъкоплатците? Държавата няма собствени пари, това са нашите пари, които трябва да се разпределят правилно и след одобрение от Народното събрание. Тази политика води до рязко разграничаване на жителите на бедни и богати. Сравнете доходите на политиците, които нямат никакъв принос за увеличаване на БВП, и тези, които до вчера са работили по фабрики, ниви, поликлиники и кооперации. Съотношението е ненормално: 200 лева минимална пенсия и 10-15 хиляди лева заплати на депутати и разни чиновници. Как да сме единни и силни? Не ми го побира побелялата глава, след толкова години труд да не можеш да си купиш костюм на Пиер Карден или парфюм на Шанел...
Но политиците всеки ден ни ги показват по телевизии у нас и в чужбина. Сякаш завършили помощни училища, ни дават акъл от сутрин до вечер и ни убеждават, че живеем по-добре. Ако бях на мястото на управата на Църквата, щях да откажа това подаяние. Но сигурно има някаква тайна, която не е за всички.
Димитър Марковски
Все още няма коментари