Въздухът, който дишаме, е ужасен навсякъде. Естествено, вниманието е насочено към София и големите градове, но същото е състоянието и в малките населени места. Една огромна част от населението използва твърдото гориво и това трудно може да бъде променено по някакъв начин. Твърде бедни сме, за да може да заменим отоплението с дърва и въглища. И аз самият се отоплявам така.
А няма и големи възможности. Климатиците са скъпи, харчат скъп ток, бързо затоплят, но и бързо изстиват, не са по джоба на всеки. Отоплението на пелети и екобрикети все още не е широко разпространено, но за да бъде ефективно, е необходимо едно голямо финансово вложение за изграждане на отоплителна система за цялата къща. А това също невинаги е възможно. Едва оцеляващи, ромските общности пък горят каквото им падне и се превръщат в големи замърсители. В столичния град се предлагат безплатни буферни паркинги за пристигащите от провинцията, но нищо не се прави за хората, живеещи в него. За толкова години съществуване на зеления билет почти единични са случаите, в които е бил реализиран. Все не са били достигнати някакви норми, все нещо се измисля, за да не стане. Ами за какво да си спре колата един софиянец, ако трябва да смени две транспортни средства, за да отиде и да се върне от работа. За да стои по спирките, да диша мръсния въздух, да пътува като индиец в претъпкан автобус в това пандемично време.
Ами да вземат в общината пък да започнат да мислят за хората наистина, а не само на думи. Пуснете го веднъж поне този зелен билет, ако трябва променете ги най-после тези нормативи. Създали сте възможност за зелен билет, която е невъзможно да се ползва. Какъв е смисълът от нея тогава.
Илия Костадинов, Пазарджик
Все още няма коментари