Бях съкратен на основание чл. 328, ал. 1, т. 4 и не ми бяха изплатени обезщетения по чл. 220, ал. 1, чл. 222, ал. 1 и чл. 224, ал. 1 от КТ. Не ми достигаше една година, за да мога да се пенсионирам. Работодателят обеща да ме върне на работа, но явно това няма да стане и няма да ми бъдат изплатени шестте заплати. В същото положение са и други колеги. Можем ли да заведем колективен иск в съда, или всеки поотделно да си търси адвокат?
Анастас МИХАЙЛОВ, Ботевград
Разбираме, че работодателят е прекратил трудовия договор поради спиране на работа за повече от 15 работни дни. Тъй като не е спазил предвидения срок на предизвестие, дължи ви обезщетение в размер на брутното ви трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието. При уволнение поради спиране на работата за повече от 15 работни дни работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с индивидуалния трудов договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок. При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година, пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, и за неизползвания отпуск, правото за който не е погасено по давност. Да, имате право да търсите тези обезщетения, а какви са точните размери, вие знаете най-добре, не мога да ви дам точен отговор, без да познавам индивидуалния ви трудов договор, евентуално колективния, ако има сключен такъв, и т.н.
Колкото до шестте заплати, смятам, че нямате основание да ги търсите, тъй като, както сам пишете, към момента на прекратяване на трудовото ви правоотношение не сте били придобили право на пенсия. При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Това обезщетение може да се изплаща само веднъж.
Дали да заведете колективен иск срещу работодателя, ще ви каже адвокат, запознал се подробно с документите. Моят съвет е да не усложнявате нещата, всеки има да защитава лични интереси, на различни основания. Няма пречка, разбира се, да ангажирате един адвокат, който, като проучи проблема, да заведе индивидуални искове.
Иван ЦИЦЕЛКОВ, адвокат
Все още няма коментари