Винаги съм смятал, че излишъкът в бюджета на България се формира, след като държавата ни изплати всички разходи за текущия месец и излишъкът са пари, тъй да се каже, които са ѝ артисали. А пари в бюджета артисват тогава, когато са събрани повече, отколкото са планирани.
Малко е само да се каже, че бях учуден, когато от новинарските емисии разбрах, че излишъкът в България от 2,6 млрд. лева в края на септември има съвсем друг произход. От новините научих, че през първите девет месеца нашата държава не е плащала съзнателно всички планирани в бюджета разходи и така за това време се е натрупала въпросната сума. Нея управляващите обявяват за бюджетен излишък. От тези 2,6 млрд. до края на годината държавата ще трябва да плати 2,1 млрд. за неизплатените разходи и фактически в държавната хазна ще останат само 500 млн. лева излишък.
Ако от тези 500 млн. се платят коледни добавки на пенсионерите, то бюджетният излишък, естествено, ще е по-малък от 500 млн. Не съм специалист финансист и не мога да преценя каква е финансовата изгода за нашата държава от подобни еквилибристики. Още повече че за неплатените разходи се начисляват наказателни лихви и неустойки по договори.
И тъй като нямам обяснение за тази практика на управляващите – неплатените пари да се обявяват за излишък, си мисля, че обяснението е политическо. Прави се вреден за държавата пиар, за да се гради имидж за следващи избори.
Искам да отбележа също, че щом държавният бюджет се утвърждава със закон от Народното събрание, то всякакви промени в него през годината могат да се правят само от парламента. Следователно бюджетният излишък може да се харчи само с решение на депутатите, а не по указание на Министерския съвет.
Ангел АНГЕЛОВ, Габрово
Все още няма коментари