Поредното герберско управление ще се запомни с ужасяващия удар, равностоен на погром, върху автомобилния парк на най-бедния народ в опротивелия на всички Евросъюз със своите доведени почти до абсурдност регулации.
Започна се с кривите краставици и свободните кокошки, за да се стигне до ограничения в почти всички области на живота ни. Така било на Запад. Добре, знаем, че е така. Ама там икономиките са силни, хората живеят по-добре, имат силна средна класа, която е доминираща в обществения живот. У нас имаме почти задъхваща се икономика, бедно население, почти символична по своите проценти средна класа, ниски доходи, крещящо социално неравенство, географски райони без почти никакъв поминък.
Целта на европейската практика била по улиците да пътуват технически изправни автомобили, които да не замърсяват околната среда. Но при въвеждането на тези правила у нас има нещо сбъркано, побългарено, та чак извратено. Резултатът е пореден тормоз върху обикновения човек, който вече не само че почва да мрази евросъюзните директиви, но намразва и презира и собствената си родина заради глупостта на българската свръхбюрократична администрация.
Не е ли безумие коли, които са на бензин и газ, да се замерват само на бензин и да се игнорира замерването на двигателя, когато е на газ? Известно е, че газовите уредби са най-екологично безобидните в транспорта.
Не е ли безумие да се блокират само бензиновите автомобили, а дизеловите, които буквално бълват сажди и са едни от най-големите транспортни замърсители, да минават безпроблемно.
Ами старите лади и москвичи, които все още пъплят по шосетата? Такава била технологията на измервателния процес, че бензиновите вреди системата ги лови, а дизеловите не. Това обаче означава неравнопоставеност, дали европейците биха допуснали да се случи там така? Очевидно не, ама у нас се случва и затова хората твърдят, че има нещо извратено в тази система.
И още нещо – стари, ама много стари коли, произведени преди 2002 г., преминават безпроблемно, а по-новите коли масово ги спират от употреба. Което си е направо абсурдно. Ние, гражданите, живеем в състояние на обществен договор с държавната организация. Плащаме си данъците, спазваме правилата, ако ги нарушим, търпим санкции. Да бъде така добра и държавата да ни продава и съответно да произвежда качествени екологично щадящи горива. А не такива, наблъскани с кой знае какви вредни примеси, дето хем ни съсипват колите, хем замърсяват. Ако мислено премахнете големите вериги бензиностанции, знае ли се какво е качеството на бензина по малките бензиностанции примерно в Панагюрище или пък Кнежа? И как да сме изрядни европейски шофьори, след като огромна част от горивата са под всякаква критика? И не е ли редно държавата да си оправи най-напред своите бакии, а след това да погва своите граждани?
Иван Симеонов, София
Все още няма коментари