Според сегашен български министър до деветдесет процента се били вдигнали цените на кашкавала и сиренето от производителя до купувача. Да се чуди човек откъде идва това поскъпване, през колко прекупвачи минава една стока, та да се вдигне толкова много.
А пък пенсионерите даже и не се чудим. Просто и от сиренцето ни лишиха, кашкавала отдавна го бяхме отписали. Оставете, ами то, както е тръгнало, ще се наложи бурканчето с кисело мляко да го ядем на два дни, а не както досега разточително по цяла кофичка на ден. А президентът, дето ни натрапва тези служебни кабинети, да вземе да ги стегне малко, че това не е вече живот. За всички, не само за нас пенсионерите.
Все по-мрачно и тъжно става да се живее в днешно време, пък после защо младите бягали оттук. Ами какво да правят, когато така брутално ни обират и никой не прави нещо. Щели да наблюдават цените, да ги качват в сайт някакъв и така да въздействат. Абе то целият народ пропищя от тази скъпотия, самите продавачи се видяха в чудо на два дни да сменят картончетата с цените по рафтовете, те със сайтове ще ни занимават. Ще тръгнем ние по сайтове да ровим, та да видим къде сиренето е най-евтино. Ами в малките градове, ами по селата, там хората как да се оправят? И докога пазарната икономика ще е оправдание за нищонеправенето? Или просто едни хора сега трябва да си напълнят гушите. Има нещо много порочно в това – производителите на стоките едвам оцеляват, притиснати от прекупвачи, вериги, търговци. Потребителите, за които са предназначени стоките, също мизерстват. Между едните и другите има едни тайни вериги, които вдигат брутално своите печалби и скубят и производители, и потребители. И тук е ролята на държавата. Не да руши или да пречи на пазарните принципи, а да не допуска те да се деформират и да се израждат. Което тя не прави. И бъдете сигурни – няма да посмее да направи. Нито преди, нито след изборите.
Панайот Михов, Варна
Все още няма коментари