В началото на миналия век, през 1912 г., един велик българин, първият български авиатор поручик Симеон Петров получава изключително поръчение да замине за Русия с цел закупуване на аероплани за зараждащата се българска авиация. Поручик Петров е определен за тази деликатна и отговорна мисия поради натрупания си опит в областта на авиацията, основното познаване на аеропланните конструкции и не на последно място заради прословутите му акуратност, честност и скромност. Гласували са му изключително доверие да му връчат 25 000 златни наполеона, огромна за времето сума, за закупуване на аероплани и резервни части за тях. Съвсем сам, без никаква охрана, с цивилно облекло и с два стари куфара, натъпкани с пари, поручик Петров с писмо от генерал Георги Вазов заминава за Петроград. Там след необходимото щателно проучване той закупува 18 аероплана и съответните за ремонт резервни части. По време на Балканската война България вече е имала 18 плюс 11 аероплана.
И сега 110 години по-късно от онова време тези 29 аероплана у нас са повече от днешните 15 самолета на въоръжение в нашата авиация, половината само годни за летене. Да не забравяме приземените военни летци, които ще се пенсионират, докато чакат поръчаните 8 самолета, изцяло заплатени от България, но които ще долетят у нас може би след десет години. За да ни приемат в НАТО, трябваше да си съкратим войските и бойната техника и понеже не сме ги заменили с нови толкова години, сега се налага нашето небе да се охранява от самолети на други държави при условията на войната в Украйна. Проблемите в Европа са огромни и е редно всички политици да престанат с разнопосочните изказвания за даване на военна помощ, защото българският народ не желае влизане във военни действия. Малка държава като България трябва да има много умерена политика, без декларации и излишни коментари по телевизиите. Съзнанието на управляващите трябва да бъде основно за запазване живота, спокойствието и здравето на българския народ. Мислят ли нашите политици къде ще се позиционираме като държава, когато войната приключи, нещо изключително важно за всички българи. Българите са солидарни и помагат с хуманитарна помощ и грижа за бягащите, дошли тук. За тях всичко е безплатно, но го плаща някой друг. Когато обаче войната свърши, ще трябва на нас също да се помага, с най-ниските заплати и пенсии в ЕС години наред, с хвърчащите непрекъснато цени и галопиращата инфлация. Българите не са „емоционално увредени“, а разсъждават реално и се притесняват за своя живот и този на поколенията след тях, защото последствията от войната ще плаща бедният български народ, а не политиците. Говори се за солидарност, а защо като сме членове на ЕС толкова години, останалите държави не ни помогнаха, а ни оставиха да сме най-бедни в Европа? Трябва всички да се замислят.
Инж. Александрова, София
1 коментара
Димитър
2022-04-07 17:43:05
Отговори
Другарко Александрова - дето не сте си написала името, а само фамилията, която явно ви е свързана с психиатричното отделение на Александровската болница - кой ти дава правото да говориш от името на „българския народ“? Аз съм български гражданин и като част от българския народ не споделям това твое категорично твърдение, изказано от името на „българския народ“, а и съм убеден, че много българи мислят като мен. Но те явно нито четат нито пишат във форума на този вестник. Да не се изпратят оръжия на Украйна, означава да подкрепиме страната, която след десетки лъжи, че няма намерения да я нападне, изказани дори и от най-високо ниво - от джуджето от КГБ, което като най-смелия руснак се крие в подземен бункер - я нападна вероломно и трепе наред, жени, деца, страци; страната, за която българите са определяни като „врагове“. Ти, Другарко Александрова явно си много зомбирана от комунистическата пропаганда, вашите ръкоделия е безсмислено да се чатат и с такива като тебе е безсмислено и да се влиза в разговор, тъй като те слушат само собствения си глас и вярват само на опорките, които са им спуснати, за да ги тиражират.