Див пазар, без регулатори. Това определение за пазара на хранителните продукти, дадено от доц. д-р Боян Боюклиев от БАН, най-сполучливо разкрива циничното вземане на решения от управляващите не в интерес на народа, а в интерес на личности и общности, от които са в зависимост и на които служат. И в резултат на управленските решения на депутати и правителства след промените, преди които бяхме страна с развита индустрия и селско стопанство, напълно задоволяващо потребностите на 9-милионното население, народът и най-вече пенсионерите бяха натикани в деветия кръг на ада. България е в демографска катастрофа. Към 2 милиона българи бяха прокудени в богатите страни, където създават национален доход, внасят данъци и осигуровки. Ние сме страната с най висока смъртност в света и с най-кратък живот в ЕС – 71,4 години. Пенсионерите получават най-ниските пенсии в ЕС. Това не е ли чист геноцид?! Майки и бащи недохранени, не лекувани, в самота, гаснат бавно и мъчително предават Богу дух.
Поради некомпетентност, или по-вярно в нечий интерес, когато влизахме в ЕС, преговарящият екип през 2005-2007 г. приема схемата субсидиране на единица площ. В този период вече имаме едри земевладелци, които имат интерес за субсидиране на засети площи. Сеят пшеница, слънчоглед и рапица при 10 пъти по-малко влагане на труд и средства, отколкото ако засяват зеленчуци, плодови градини. Със субсидирането със средства от ЕС в земеделието на засети пощи изчезват прочутите зеленчукови градини в Южна България, изкореняват се хиляди декари ябълкови градини. За задоволяването на пазара от зеленчуци и плодове се откриват стокови борси и хиляди тирове се отправят на 3000 км път за домати към Турция, Португалия, Испания, Холандия, дори и до Йордания.
На пръв поглед проблемът е решим. Предоговарят се същите средства не за засети площи, а за засети определени култури, като зеленчуци и плодове. И тогава арендаторите ще засяват това, което им носи печалба. Да, ама не. Само за три години – от 2020 до 2022 г., над 52 милиона лв. са получили 13 големи производители. Един фермер получил в рамките на три години 27,1 млн. лв., на второ място производител е получил 8,4 млн. лв. Това са само субсидии, а от износ на продукцията вероятно повече. Само тези 13 арендатори могат да купят и политици, и парламент, и правителство. Това е познато още от древни времена, от времето на Филип Втори, бащата на Александър Македонски, владетел на Филипопол, днешен Пловдив. По неговите думи „Всяко магаре, натоварено със злато, може да превземе най-голямата крепост“.
Изследване на КНСБ показва, че олиото, кренвиршите и млякото у нас са по-скъпи от тези в Испания, Франция, Нидерландия и Германия, където пенсиите и заплатите са към 4-5 пъти по високи. Но в някои страни, където алчността на търговците на дребно е без мярка, както е у нас, и те продават хранителни продукти над 40, 50, дори над 100 процента печалба, със закон е въведен праг на цените на дребно. В Беларус, Румъния , Хърватия и Гърция – таван на цените на хранителни продукти. А в Гърция верига магазини за хранителни продукти бе глобена с 1 милион евро.
Акад. д-д Ганчо Попов, ректор на Националния български университет-трета възраст
Все още няма коментари